Deti často veľmi skoro vedia napočítať do 10. Určite ste sa s tým už stretli. Recitujú čísla do 1 do 10 (prípadne aj ďalej) ako básničku. No treba rozlišovať, či dieťa vie tento číslený rad iba naspamäť, alebo aj vie, čo sa za jednotlivými číslami skrýva. Teda či vie priradiť k číslam množstvo. To je kľúčové na to, aby ste sa v počítaní pohli ďalej. Na to vám poslúžia červeno-modré tyče, krabička s vretienkami, prípadne môžete pracovať s perlovými schodami so stojanom (o práci s perlovými schodami sa dočítate viac v tomto článku). A ak už teda máte toto s deťmi za sebou, možno ste pripravení na úvod do desiatkového systému.Úvod do desiatkového systému je v podstate zlatý perlový materiál, s ktorým spravíte s deťmi nadstavbu k tomu, čo sa pri počítaní do 10 naučili. Je to taký prvý krok k veľkým počtom, hoci stále sa bude aj naďalej počítať iba do 10. Bude nasledovať veľa práce a netreba to uponáhľať, ale robiť to s deťmi po krôčkoch.
Na podnose nájdete jednotky, desiatky, stovky a tisícku. A celkom na začiatok je dobré tieto kategórie dieťaťu aj predstaviť, lebo to budú pre neho nové pojmy. Takže si na podnos vezmeme po 1 kuse z každej kategórie a pekne ich dieťaťu pomenujeme – jednotka, desiatka, stovka, tisícka. Vždy môžete prerátať, koľko korálikov sa tam nachádza. Dieťa tak zároveň príde na to, že desiatka má 10 jednotiek, stovka má 10 desiatok a tisícka 10 stoviek a vzájomne si ich môže porovnať. Na koniec sa hodí si to všetko ešte zopakovať trojstupňovou rečovou lekciou.Netreba očakávať, že si to dieťa zapamätá hneď na prvýkrát 😉 Možno to budete musieť ešte zopakovať alebo sa to jednoducho na neho nalepí, keď budete s materiálom ďalej viacej pracovať.
Zvyknite si na to, že vždy budete mať z ľavej strany prvé tisícky, potom stovky, desiatky a celkom napravo budú jednotky. Takto sa s tým neskôr deti stretnú, keď začnú vytvárať 2 až 4-ciferné čísla.
Na ďalší deň si už môžete vziať komplet podnos so všetkými kategóriami a spoločne s dieťaťom sa pozriete na to, čo všetko sa tam nachádza. Pre túto prácu je dobré vziať z každej kategórie 1 ks bokom, tj. na podnose bude 9 jednotiek, 9 desiatok, 9 stoviek a 1 tisícka. Postupne si to vyložíte prehľadne na koberec a počítate – 1 jednotka, 2 jednotky… 1 desiatka, 2 desiatky… . Už pri napočítaní 9 jednotiek zistíte, že ak by ste mali ešte 1 jednotku, bola by to už …. 1 desiatka. A tak pokračujete až po tisícku.A teraz príde tá zábavná časť (teda aspoň pre nás 🙂 ), kedy poviete dieťaťu, aby vybralo na podnos určité množstvo, napr. 2 desiatky a 5 jednotiek. Toto môžete rôzne opakovať, dobre si pri tom dieťa utvrdí názvy jednotlivých kategórií a nemusí ich samé zatiaľ vyslovovať. O niečo ťažšie je pre deti (a malo by to nasledovať až po predošlej práci) pomenovať množstvo, ktoré vyberiet vy.
A teraz môžu prísť na rad karty s číslami. Našla som pekné veľké aj malé čísla zdarma na stiahnutie tu: veľké čísla, malé čísla. Pri tejto práci nám postačia iba veľké čísla.Tak ako s korálikmi si vezmete iba 1000, 100, 10 a 1 a predstavíte ich dieťaťu. A potom to prepojíte s korálikmi a priradíte k nim čísla. My sme sa v tejto fáze hrali trochu na škriatka, ktorý to vždy poprehadzoval a Adelka to musela naspäť správne priradiť. Toto ju nenormálne bavilo hrať stále dokola 😀 a možno aj vďaka tomu si to dobre zapamätala.Keď už máte toto za sebou, tak ako ste si pred tým vyložili všetok perlový materiál na koberec, teraz to isté urobíte s číselnými kartami. Pri vykladaní samozrejme stále počítate nahlas 1 jednotka, 2 jednotky … 1 desiatka … 1 stovka…Týmto už máte takmer celý úvod za sebou. Ostáva už iba precvičiť priraďovanie čísiel ku korálikom a opačne, aby sa to deťom poriadne utvrdilo. Najlepšie je mať rozložené aj karty aj koráliky (ako na foto vyššie, čiže budete potrebovať 2 veľké koberce), aby to dieťa stále pekne prehľadne malo pred očami. Keď už sa zabehne, potom stačí vyberať jedno aj druhé z podnosu.Tak a to by bolo k tomuto Montessori materiálu asi tak všetko, čo som vám chcela povedať. Verím, že som vám trošku pootvorila dvierka do sveta Montessori matematiky a že sa odvážite to s deťmi vyskúšať. Pretože všetko je to pre deti veľmi hmatateľné a vďaka tomu aj ľahko pochopiteľné. A nadväzujú na to zasa ďalšie veľké veci, ako kúzelné vytvorenie čísla alebo už samotné matematické operácie ako sčítanie, odčítanie… Ale o tom zasa niekedy nabudúce 😉
Krása, krása, krása….a tak si dieťa pripravíte na skvelú známkovú hru. Ja som tak trochu netradične decká- druhákov, uviedla do sveta čísel 100. A ani som nevedela kde to dôjde, perfektne som si ich nachystala na známkovú hru-stamp game. Neskutočne sa upravilo u detí myslenie,stíchli mi, boli viac kľudnejšie. Držím palce v ďalších pokrokoch. Montesori systém =úžasný systém!
Dobrý deň,
som rada, že máte takúto pozitívnu skúsenosť 🙂 Ak som to správne pochopila, používate to v klasickej ZŠ, čo je úplne perfektné!! Áno, známková hra je v podstate pokračovaním, len to už je trošku abstraktnejší materiál, ako napr. aj počítadlo. Ale aj tam sa snáď dostaneme časom 😉
Môžem sa prosím spýtať čo je to trojstupňová rečová lekcia? Ďakujem.
Dobrý deň Michaela,
trojstupňová rečová lekcia sa používa v Montessori na učenie nových pojmov:
1. stupeň – pomenujete dieťaťu nové predmety (najviac 3ks)
2. stupeň – požiadate, aby vám postupne každý z nich ukázalo/podalo (dieťa zatiaľ nemusí hovoriť nič). Overíte si tým, či nové pojmy pochopilo. Dobré je vždy aj premiešať poradie predmetov.
3. stupeň – ukážete na predmet a opýtate sa dieťaťa, čo je to? Dieťa by malo povedať názov.
Táto 3-stupňová lekcia sa používa takmer pri každom Montessori materiály, vždy sa dieťa naučí aj nové pojmy…
Velmi dakujem za članok, , pomohol nam, my sme si z kartonu vystrihli jednotky, desiatky a stovky a nakreslili guličky. Velmi dobre to funguje. Ked detom rozpravam rozpravku, , k veciam davam čisla, napr. Elenka našla na strome 23 jablk, neskôr na inom zazračnom strome 32 hrušiek – a deti to musia z kartonikov vyskladat. U nas určit nemame doma vsetko montessori, no toto nam naozaj pomohlo. Dakujeme!
Janka, to ma veľmi teší! 🙂
Dobrý deň, dá sa niekde na nete nájsť súbor na vytlačenie s číslami, ale v európskych tvaroch? Mne sa podarilo nájsť len tie americké. Prípadne, nevedeli by ste mi ich poslať? Ďakujem.