Montessori mobily pre bábätko

Po tom, ako sme si doma s Dorotkou prešli už všetkými Montessori mobilmi, rozhodla som sa, že o nich trošku napíšem. Bude to zároveň taký prehľad mobilov, ktoré kedy zavesiť a prečo.

Na úvod by bolo dobre povedať, že mobily rozdeľujeme na vizuálne a dotykové. Vizuálnymi sa začína, nakoľko bábätko po narodení neovláda ešte svoje ručičky a tak prvá vec, čo môžeme u bábätka rozvíjať, je zrak. Dotykové prídu na rad neskôr, keď bábätko objaví svoje ruky a začne pomaly chytať predmety do rúk.

Tu je prehľad mobilov spolu s orientačným vekom, pre ktorý sa približne hodí (názvy sú nalinkované na súbory na stiahnutie, na stránku, kde sa dajú kúpiť alebo na stránky, kde som už o nich písala):

Vek nie je smerodajný, ale iba orientačný. Treba odsledovať záujem bábätka a to, ako sa rozvíja a napreduje.

Vizuálne mobily
Je ich niekoľko a odporúčam si ich nachystať ešte pred narodením bábätka. Niektoré sú dosť pracné, napríklad taký Gobbi mobil. A pri bábätku máme my mamy len málokedy času nazvyš. Ja som si niektoré vyrábala sama, ako napr. Munari, holubice, vlnky. Oktahedron, Gobbi a tanečníkov som si nechala vyrobiť u mojej kamarátky, ktorá sa v tom čase tomu venovala. Väčšinu mobilov kúpite aj na našom e-shope.

  1. Munari mobil

Vytvoril ho talianský dizajnér Bruno Munari, vraj pre svoje vlastné deti. Je to 3-úrovňový mobil, ktorý obsahuje čiernobiele obrázky a guľu (sklenenú, prípadne plastovú), vďaka ktorej môže bábätko sledovať odlesky svetla. Bábätku ho vešiame ako úplne prvý spolu s čiernobielymi obrázkami, pretože bábätko po narodení ešte nemá vyvinutý zrak. O tom, ako rozvíjať zrak bábätka pomocou čiernobielych obrázkov, si môžete prečítať v tomto článku. Munari mobil si môžete obstarať aj v našom e-shope.

2. Oktahedron mobil

Pozostáva z 3 osemstenov v základných farbách. Vešiame ho približne v 2. mesiaci, kedy bábätko začína vidieť farby. Dá sa pomerne jednoducho vyrobiť doma, ideálne je použiť na jeho výrobu lesklý papier. Kúpite ho TU.

3. Gobbi mobil

Jeho úlohou je, aby bábätko začalo vnímať odtiene. Zvyčajne visí 5 guličiek vedľa seba s odstupňovanou farbou a aj šnúrkou. Farbu si môžete zvoliť akúkoľvek. Existuje viacero spôsobov, ako ho vyrobiť – obmotať guličky bavlnkou po povrchu, prevliekať bavlnku stredom guličky a niekto si to uľahčí tým, že vešia celé klbká nite alebo bavlnky. Niekto používa Gobbi mobil aj ako dotykový. Avšak myslím si, že rolnička na tento účel dostatočne poslúži, pretože 5 hojdajúcich sa guličiek rôznymi smermi môže byť pre bábätko celkom silný podnet. A hoci bude pri tom výskať, načahovať sa za ním a vydávať rôzne zvuky, môže to byť signál, že je prestimulované. Gobbi mobil kúpite TU

4. Tanečníci

V tanečníkoch sa snúbia farby s rôznymi tvarmi, ktorých je pomerne dosť veľa. Preto opäť treba odsledovať, či je na tento mobil už bábätko pripravené. Kúpite ho TU.

5. Mobil s holubicami

Tento s holubicami je môj najobľúbenejší. Možno aj preto, že sme ho vyrábali spolu s mužom ešte pre Adelku ☺️ A práve o ňom som napísala svoj vôbec prvý blog, takže ním to celé tak nejak začalo. A tak nejak intuitívne som ho Dorotke zavesila práve na jej meniny. V spomínanom článku nájdete postup, ako sme ho vyrábali aj s materialmi na stiahnutie.

Dotykové mobily

6. Loptička na šnúrke

Tento „mobil“ som sem pridala na základe vlastnej skúsenosti, keď som hneď po vizuálnych mobiloch prešla na rolničku a uznala som, že je to pre Dorotku ešte ťažké. Tak som ju na rolničku predpripravila „deravými“ loptičkami, ktoré sa dobre uchopujú. Okrem toho sú veľké, takže pravdepodobnosť úspechu, že ju chytí alebo sa jej dotkne sa zvýšila a aj jej interakcia s loptičkou bola oveľa väčšia. Plastovú loptičku som kúpila v DM drogérii a látkové kúpite v našom e-shope.

7. Rolnička

Rolničku som vytiahla Dorotke asi keď mala 3,5 mesiaca a začala chytať veci. Hoci ručičky sú ešte nemotorné, väčšinu času zovreté v päsť, začínajú sa pomaličky otvárať a aj vďaka rolničke koordinovanejšie sa pohybovať. Bábätko nemusí rolničku chytiť do ruky v zmysle zovrieť ju v päsť. To ešte nedokáže. V tomto štádiu bude do nej udierať rôzne ručičkami, bude sa ju snažiť buď rozpohybovať alebo zastaviť. Pri tom zazneje zvuk rolničky a ono si začne uvedomovať tú prepojenosť – príčinu a následok. Rolničku máme k dostaniu aj na našom e-shope.

8. Krúžok na stužke

Je určený na to, aby ho bábätko cielene uchopovalo. Keď je stužka rozhúpaná, je to naozaj výzva. Ale bábätká sa s ním väčšinou popasujú medzi 3. a 4. mesiacom. Krúžok kúpite TU.

Okrem týchto mobilov môžete experimentovať a nechať sa viesť bábätkom v tom, čo práve potrebuje. Ja som napríklad zavesila Dorotke šál so strapcami, keď začala ručičkami skúmať veci. A aby som nezabudla – to zavesovanie ma celkom začalo baviť, pretože aspoň nemusím Dorotke podávať veci, keď jej vypadnú z ruky 😉

4 thoughts on “Montessori mobily pre bábätko

  1. Dobrý večer,
    Môžem vešať mobily aj predchádzajúce alebo len podľa aktuálneho veku?
    Napr mam doma 8tyzd babatko, môže mamu na striedačku vešať aj čierno biele munari?

    Ďakujem ?

    1. Odpoviem aj pre ostatných čitateľov, ak by to niekoho v budúcnosti tiež zaujímalo.
      Môžete vešať aj predošlé mobily a na výraze bábätka a záujme uvidíte sama, či to má ešte zmysel, alebo nie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.