Keď sa hovorí o Montessori aktivitách, väčšinou sa vždy hovorí len o tých domácich. Popri aktivitách na zdokonaľovanie jemnej motoriky sa však zabúda na to, že aj hrubá motorika je rovnako dôležitá. Behanie, skákanie, lezenie, spoznávanie prírody a celkovo pobyt na čerstvom vzduchu.
Vďaka tomu, že bývame na dome, môže Adelka vybehnúť von, kedy sa jej zachce. V podstate ide von zahnať každú chvíľku nudy. Veľa možností na zábavu a skúmanie poskytuje záhrada s ovocím, zeleninou, bylinkami a zvieratami. Adelka sa podieľa na takmer všetkom, čo v záhrade robíme, najmä pri sadení či zbieraní úrody. Na fotke sadila hrášok, dnes už oberá strúčiky.
Aj kŕmenie mačiek či sliepok je jej obľúbené.Adelka pravidelne zbiera aj vajíčka, no a kladenie vajíčok je pre ňu jedna veľká záhada. Pri kuríne si urobila „výskumné pracovisko“, priniesla si stoličku a sledovala sliepku, ako znáša vajce 🙂 Mne sa len raz za život podarilo vďaka nášmu kurínu na vlastné oči vidieť, ako sliepka zniesla vajce a to dosť detailne.
Dieťa je viac než ktokoľvek iný, spontánnym pozorovateľom prírody. Maria Montessori
Samozrejme, nie každý má k dispozícii záhradu, ale môže aspoň vybehnúť do parku či do lesa. Trochu som zisťovala, ako sa dá s deťmi vonku zmysluplne stráviť čas, tak sa pozrite, čo som všeličo našla 🙂
1. Detektívi v prírode – tu sú aktivitky pekne rozdelené podľa veku detí a aj podľa ročných období. Je tu aj veľa materiálov na stiahnutie, pracovné listy, a podobne. Mňa oslovilo napríklad toto hľadanie farieb alebo nápady na chodenie naboso. Veľmi milá hra môže byť aj toto priraďovanie listov a pre mňa top je tento zoznam 17 spôsobov, ako sa dajú využiť drievka a konáriky 🙂
2. Pre zvedavcov – môžete si vybrať spomedzi aktivít z oblasti kreatívneho tvorenia, jemnej motoriky, farieb, vedy… Na leto sa hodí skúmanie mušlí a tu sa pri hre s nimi fantázii naozaj medze nekladú. Možno využijete aj tento návod, ako si vyrobiť doma kompas 😉3. Objavuj prírodu – z tohto zoznamu 50 aktivít na von si vyberie určite každý.
4. Testováno na dětech – tu som našla veľa jednoduchých aktivít pre batoľatá ale aj väčšie deti. Zaspomínala som si, ako som rada cez letné prázdniny strieľala z praku. Veď kto povedal, že prak je chlapčenská záležitosť?
5. Jděte ven – aby sme neostali iba pri zahraničných stránkach, existuje jedna česká, na ktorej nájdete veľa informácií o deťoch a prírode. A ak sa vám nechce vymýšľať aktivity na von, môžete si nechať zasielať pracovné listy Denníku do divočiny na mail. Každý mesiac dostanete jeden s rôznymi úlohami a nápadmi, ktoré vylákajú vaše deti von.
No a tu je BONUS na záver 🙂 Neverila som, že niekde nájdem komplexný katalóg rastlín zdarma na stiahnutie. Breviáre bylín, kríkov a stromov na stiahnutie s detailným obrázkom a popisom v češtine. Nech sa páči 😉