V článku o doma vyrobených aktivitách pre 15 mesačnú Dorotku som Vám ukázala rôzne pomôcky na vkladanie a zastrkovanie. Odvtedy sa Dorotka posunula ďalej a jej aktivity sú momentálne zamerané viac menej na priraďovanie, čo korešponduje so senzitívnym obdobím pre poriadok. A tak vám chcem ukázať hračky na našej poličke vo veku cca 1,5 roka.Na prvej poličke vľavo má (názvy sú nalinkované do e-shopu, stačí kliknúť):
- Drevené pexeso
- Vkladacie puzzle
- Triediaci box
- Senzorické pexeso vo vrecúšku s kartami
- Hmyz – miniatúry Safari s kartičkami
- Morský život – miniatúry Safari s kartičkami
Toto drevené pexeso nám Dorotka nezje 😀 Vyskúšali sme na ňom prvé párovanie, hľadáme dvojice obrázkom nahor. Ako prvé obznámenie so systémom párovania môžete skúsiť prikladať dvojice na šablónu – písala som o nej v tomto článku.
2. Vkladacie puzzleVkladacích puzzle je na trhu dnes už veľké množstvo. Z hľadiska Montessori vyberám puzzle s jednoduchými obrázkami a nie s celkom malými úchytkami. Deti si na ňom trénujú 3-prstový úchop, jemnú motoriku a zároveň si môžu krásne obohatiť slovnú zásobu, keď im pomenovávame veci na obrázkoch. Striedame puzzle so stolovaním, lesnými zvieratkami, vybavením kúpeľne… Ako prvú prácu s takýmto puzzle by som volila 1 obrázok vybrať z podložky, pomenovať a vrátiť naspäť. A postupne zvyšovať počet vytiahnutých puzzle.
3. Triediaci boxTriediaci box v sebe spája priraďovanie a obľúbené vhadzovanie. Náš box má obrázky iba z jednej strany doštičiek a sú na nich čísla, tvary, predmety, oblečenie… Celkovo sa mne osobne tento typ hračky veľmi páči, pretože je to už taká zložitejšia aktivita v tom zmysle, že obsahuje už viac následných úkonov za sebou – dieťa nájde páry a vhodí doštičky, otvorí si krabičku, vyberie doštičky naspäť do misky a zatvorí krabičku. Krabička sa otvára veľmi ľahko a istý čas to bola najobľúbenejšia časť tejto aktivity. Preto som do poličky zaradila aj domček so zámkami, ale o ňom nižšie.
4. Senzorické pexeso vo vrecúšku s kartami
Je to trošku záhadná aktivita, keďže Dorotka vyberá predmety na priradenie z vrecúška. Preto ju aj veľmi baví. V balení je veľa predmetov, ale na hranie jej vyberám vždy max. 8 ks. To je akurát na priraďovanie na 2 karty.Okrem toho sa dá vytvoriť deťom aj ťažšia verzia, pretože keď sa otočia kartičky, z druhej strany sú iba tiene predmetov. S väčšími deťmi sa to dá hrať tiež, že si určíme podľa obrázku predmet, ktorý hmatom vyhľadajú vo vrecku.
5. Hmyz – miniatúry Safari s kartičkami
Hmyz je nám blízky. Na výletoch stále čosi pozorujeme, preto som vybrala práve túto sadu miniatúr.Môžete si vybrať miniatúry, ktoré sú vám tematicky blízke. Čo sa týka počtu zvieratiek v poličke, 5 – 6 kusov zvieratiek na priraďovanie takto malým deťom úplne stačí. Pri tejto aktivite nejde iba o vizuálne cvičenie, ale aj o rozvoj jazyka – vždy pri prvom predstavení aktivity treba deťom najskôr všetky zvieratká pomenovať. Dieťa si ich chytí do ruky, poobzerá a možno už aj zopakuje názov zvieratka. Na ďalší krát už môžete vytiahnuť aj kartičky. Kartičky s hmyzom Vám zozdieľavam aj NA STIAHNUTIE.6. Morský život – miniatúry Safari s kartičkami
Zvieratká na farme a v divočine sú Dorotke už dobre známe a tak bol čas posunúť sa zasa o trošku ďalej. Ako aj k hmyzu, aj k morským živočíchom som si kartičky vyrábala sama. Volila som zámerne biele pozadie, aby živočích vynikol a obrázky skutočných zvierat. Opäť si ich môžete STIAHNUŤ.
Na druhej poličke vpravo má (názvy sú nalinkované do e-shopu, stačí kliknúť):
- Pokladnička zajko
- Stavebnica (niečo ako Duplo)
- Farebné kruhy na 3 zvyslých tyčiach
- Valčeky s úchytmi mini
- Zastrkovačka s kolíkmi
- Farebný domček so zámkami a panáčikmi1. Pokladnička zajko
Pokladničku tohto typu som hľada už veľmi dlho. A našla som – konečne a hlavne včas! 🙂 Je, okrem iného, jednoducho nádherná!Jej hlavnými výhodami sú, že je vidno do vnútra a je úplne samoobslužná.Dieťa vidí, kam padajú vhodené mince a vie si ich aj samé vybrať von. Zadná strana zajačika je odnímateľná na magnetky. Dorotka dnu strčí krásne celú ruku a mince si vyberie.Mince k dispozícii na poličke zatiaľ nemá, pretože všetko dáva stále do úst. Preto sa aj hráva s touto hračkou iba vtedy, keď som pri nej.
2. Stavebnica (niečo ako Duplo)
V košíku má Dorotka na poličke veľké stavebnicové kocky, ktoré sa do seba zapájajú. Niečo ako veľké Lego. Hrávajú sa takto spolu s Adelkou, ktorá ju väčšinou motivuje dielce do seba zapájať. Staršia sestra je predsa najlepším učiteľom 😉
3. Farebné kruhy na 3 zvyslých tyčiach
Na tejto Montessori pomôcke začala Dorotka prvý raz „vidieť“ farby. Navliekanie krúžkov je v tomto veku ešte stále zaujímavé a stáva sa ešte zaujímavejším, keď objavila novú vec. Farby si pri navliekaní pomenovávame, pomáha jej to niekedy uvedomiť si, ktorý krúžok kam patrí.Súčasťou hry s touto pomôckou by malo byť aj vrátenie krúžkov späť, ale to robí iba niekedy.
Táto mini verzia valčekov je pre tento vek ako stvorená. Dorotka trénuje trojprstový úchop, vkladanie do otvoru je pre ňu stále príťažlivé a zároveň musí správne odhadnúť veľkosť. Prácu som jej trošku sťažila, lebo už má v poličke naraz dve sady. Je to všeobecne veľmi obľúbená Montessori pomôcka, pri ktorej sa dá variovať obtiažnosť a je autokorektívna (sama upozorní dieťa na chybu).
Táto hračka má ozaj veľké zastrkovacie kolíky, že sa opäť nemusím báť, keďže Dorotka ešte stále dáva všetko do úst. Kolíky sa dajú zapájať do seba alebo zastrkovať do penovej podložky. Najradšej Dorotka stavia vysoké komíny 😉Podložka je obojstranná, staršie deti môžu zastrkávať kolíky napríklad aj podľa farby, alebo podľa určeného množstva na druhej strane podložky.
6. Farebný domček so zámkami a panáčikmi
Keď Dorotka začala baštrngovať s kľúčikmi a zatváraním na triediacom boxe, usúdila som, že je čas to teda podporiť. Niektoré typy zámkov a uzáverov má na manipulačnej doske, ktorú zdedila po Adelke. Ale nepoužíva ju nejak často. Pri výbere som zvažovala viaceré typy domčekov so zámkami, ale zámerne som vybrala tento, pretože sa dá do dvierok vložiť panáčik. Čiže aspoň nejaká pridaná hodnota, resp. motivácia, keď dieťa zámok otvorí. Dáva ich tam spinkať 🙂Panáčikovia sú farebne zladení aj s dvierkami, čiže dá sa to využiť aj na vnímanie farieb. Domček je možno až prehnane pestrý a vyrobený z plastu, ale za tú pridanú hodnotu mu to odpúšťam 😉 Vrhnú sa na neho väčšinou obidve s Adelkou 🙂
Na záver by som chcela spomenúť ešte jednu hračku, ktorá bola na našej poličke už aj dávnejšie a opäť aj teraz a síce vyskakovacie kolíky. Panáčikov kedysi Dorotka iba zastrkovala do otvorov, no v tomto období zdolala už aj ich hlavnú funkciu – vyskakovanie. Vnútri hračky sú totiž pružinky, ktoré po zatlačení dokážu kolík vystreliť von. Keď na to dieťa príde, je to ohromne pútavé a úžasný tréning pre motoriku prstov.V tomto veku ich už Dorotka pomaly dokáže vložiť naspäť do otvorov aj podľa farby.Ak ste sa dostali až sem na koniec, tak som rada, že som vás zaujala a inšpirovala 😉 Like-y, zdieľania a komentáre vždy potešia 🙂