Hračky na našej poličke (27 mesiacov)

    Dorotka sa prehupla cez 2 roky. Tak rýchlo to utieklo. Zdokonalila sa vo veľa veciach a v niečom je oveľa šikovnejšia ako bola Adelka v jej veku. Keď máte druhé dieťa, niekedy očakávate, že záujmy sa budú v istých obdobiach prekrývať, ale nie je to v skutočnosti tak. Dorotku napríklad oveľa viac bavia puzzle, zatiaľčo Adelka toto vôbec nemusela, možno až do 4 rokov. Adelku napríklad v 2 rokoch veľmi zaujímali knižky, ale pri Dorotke s nimi vypĺňame len nejaké voľné chvíľky. Pozývam vás teda pozrieť, čo sme mali v tomto období na poličke. Zasa pripomínam, že niektoré aj staršie hračky stále rotujeme, prípadne zvyšujeme obtiažnosť.V prvej skrinke (zhora dolu, zľava doprava) máme tieto hračky:

  1. Puzzle koník s predlohou – je to veľmi vydarené puzzle pre najmenšie deti, ktoré ešte iba začínajú skladať. Výhodou je, že puzzle má predlohu, ktorá je vodítkom pri skladaní – hľadáme dielik s očami, chvostom, sedlom… Rozvíja sa preto aj slovná zásoba, nie len priestorová orientácia a pochopenie časti a celku.
  2. Puzzle so zvieracími rodinkami – krásne ilustrované puzzle, kde rodinku tvoria vždy 3 dieliky. Pomenovávame si pri tom zároveň členov rodiny. Na úvod sme mali vždy iba 1 rodinku, potom 4 a teraz 6, vždy jej ich obmieňam.
  3. Viacvrstvové puzzle so životným cyklom žaby – je to také prvé pričuchnutie k životnému cyklu, hoci už sme si ukazovali a hovorili aj o životnom cykle sliepky pomocou miniatúr Safari.
  4. Obrázkové kocky – sú stále výzvou naorientovať všetky 4 kocky správnou stranou. Tieto sú v takom peknom modernom prevedení.
  5. Logická hra s krúžkami – treba si trošku aj potrápiť hlavičku. Aby sme si to na úvod uľahčili a sprehľadnili, krúžky si vykladáme do radu a potom ich zasa naspäť skladáme tak, ako nasledujú za sebou. Na balení je vek 12m+, ale mne sa to zdá tak akurát pre 2 r.+. Ale tak každé dieťa je iné, vyskúšajte sami.
  6. Farebná mozaika – klasická mozaika na priraďovanie k správnej farbe. Na niektorých obrázkoch by som uprednostnila také farebné riešenie, aby farba kolíku zodpovedala pozadiu a nie orámovaniu dierky. Avšak aj takáto „nedokonalosť“ (aj to len z pohľadu Montessori) môže posúvať dieťa dopredu. Dorotka má túto hračku veľmi rada a stále sa k nej vracia, vymieňame obrázky a pochopila už aj princíp.
  7. Magnetická knižka so zvieratkami – tieto magnetické knižky mám veľmi rada. Existujú na rôzne témy a dajú sa prakticky zbaliť aj na cestu. Už nechávam v poličke všetky dieliky z balenia, Dorotka si ich vie pekne dohľadať a vyskladať zvieratko. Určite odporúčam.
  8. Magnetická hra s tvárami – je to podobná hračka ako predchádzajúca magnetická knižka, ale vytvárame rôzne tváričky, výrazy tváre a pomenovávame časti tváre. Táto skladačka je po Adelke, má už asi 6 rokov. Na našom e-shope nájdete veľmi podobnú skladačku so zábavnými tvárami.

Na druhej poličke nájdete tieto hračky:

 1. Skrutkovací hríbik – Dorotka sa naučila skrutkovať. Vždy pred spaním, keď ju už nechám samú v izbe, vyskrutkuje z nočnej lampy žiarovku. Ráno ju vždy nájdem niekde zapadnutú 🙂 Preto jej pribudol na poličke aj tento hríbik, ktorý sa inak dá použiť na lúskanie orieškov.
 2. Píšťalky a ústna harmonika – tu máme keramické píšťalky, ktoré sme kúpili na trhoch a podporili miestnych umelcov. Jedna píšťalka je klasická a do druhej sa dá naliať voda a vydáva čvirikavý zvuk. Okrem nich tu máme ešte ústnu harmoniku, na ktorej (keď sa trafím) zafúkam sem tam aj ja nejakú tú pesničku 🙂
 3. Zvukové pexeso – na použitie s Albi perom. Dorotka ho dostala tento rok pod vianočný stromček. Počúvame zvuky a hádame, aké je to zvieratko alebo si jednu sadu niekoľkých kartičiek otočíme rubom nahor a priraďujeme zvuk k obrázku zvieratka na druhej sade.
 4. Kaleidoskop – tiež hračka po Adelke, točením koncovej časti sa vytvárajú v kaleidoskope krásne obrazce.
 5. Triedenie, čo kam patrí – na dvoch obrázok máme kúpeľňu a obývačku a k nim obrázky rôznych predmetov. Úlohou je priradiť predmet do správnej miestnosti.
 6. Zatĺkačka Kúzelná záhrada – táto hračka používa skutočné klinčeky a drevené kladivko. Zatĺkajú sa rôzne dieliky, ktoré môžu vytvárať spolu obrázok, či už podľa fantázie alebo podľa predlôh. Je to výborná vec na koordináciu oko-ruka. Dorotke vždy klinček nachystám, umiestnim do dierky na dieliku (musím jej ho zatiaľ trošku pritlačiť do podložky, aby pevne stál) a ona ho kladivkom zatĺka.
 7. Puzzle ľudské telo – má viac vrstiev a ukazuje, ako vyzerá ľudské telo zvnútra a z čoho sa skladá. Je výborné jednak na slovnú zásobu a jednak na systematickú prácu, pretože puzzle treba skladať po vrstvách, inak sa zamotáte. Rozoberáme ho po vrstvách, ktoré ukladáme postupne na kôpky vedľa seba. Potom sa omnoho ľahšie skladá a orientuje.
 8. Krabičky na otváranie a zatváranie – toto bol jednu chvíľu absolútny hit. Naplnila som rôzne krabičky, na ktorých si Dorotka môže trénovať rôzne spôsoby otvárania. Našla v nich prázdny rúž, náramok, prsteň, náhrdelník – to boli lákadlá, aby mala motiváciu. Neodporúčam vkladať cennosti, pretože sa ľahko strácajú.
 9. Puzzle Čo jedia zvieratká – odolné drevené puzzlíky, ktoré sa spájajú rôznymi výstupkami, a tak dieťa nesprávne páry proste nespojí.
 10. Zmyslové triedenie sluchom – kindervajíčka som naplnila fazuľou. Do niektorých som dala fazule viac, inde menej a niekde žiadne. Úlohou je roztriediť ich na plné a prázdne. Taká jednoduchá zmyslová aktivita, príprava na zvukové valčeky alebo zvukové pexeso.A takmer by som zabudla na ružovú vežu. Máme už viac kociek na hranie, tak postupne Dorotka skúša rozlíšiť ich veľkosti. Najviac ju baví stavať ju na diaľku, tj. kocky si niekde rozložíme a stavia ju väčšinou na mieste, kde zvyčajne stojí.

Na záver Vám sem opäť ešte pripnem aj video 😉

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.