Mnohí sa ma pýtate, aké hračky má Adelka momentálne na poličke. A tak som pre vás pripravila článok, nabitý hlavne fotkami a rôznymi aktivitami, ktoré sme doma robili vo veku 4,5 roka. Tu je Adelkina polička: Hoci sa u nás väčšina aktivít točí momentálne okolo počítania a čísel, Adelka má v poličke aj jednu super aktivitu na vytváranie písmen. Ide o Tvorcu písmen, pomocou ktorého si vyskladáva písmená abecedy. Súčasťou tejto pomôcky sú plastové dieliky na skladanie písmen a kartičky, na ktorých je znázornené, aké časti budú potrebné na vyskladanie konkrétneho písmena.Je to výborná pomôcka na zmyslové vnímanie písmen a ich tvarov a zároveň fajn skladačka, ktorá podporuje aj priestorovú orientáciu tým, že jednotlivé dieliky treba správne naorientovať a zapasovať „cuplíkmi“ do seba.
Na hornej poličke je binomická (menšia) a trinomická (väčšia) kocka. Začali sme samozrejme binomickou kockou, ktorá je jednoduchšia. V princípe je v nej stelesnený vzorec (a+b) na tretiu, ktorý si deti v neskoršom veku môžu rukolapne chytiť v takejto 3D podobe. Vo veku do 6 rokov stačí kocku vnímať čisto zmyslovo a skladať ju v podstate ako logickú stavebnicu tak, že sa vždy musia časti navzájom dotýkať rovnakou farbou. Adelke veľmi pomáha na začiatok urobiť si v dielikoch poriadok a dať rovnaké pri seba.Potom ju už skladá podľa farebnej predlohy na vrchnáku, ktorý si položí medzi otvorené boky krabičky. Kocka sa skladá po poschodiach (má 2 poschodia) a na každom musí byť zhora zachovaný práve tento farebný vzor. Inak sa dieliky do krabičky nezmestia, čo je geniálnou kontrolou chyby pri tejto pomôcke.Keď zvládla sama poskladať binomickú kocku, prišla na rad trinomická. Tá predstavuje v 3D podobe vzorec (a+b+c) na tretiu, preto tu pribudla už žltá farba. Tiež si na začiatok Adelka vždy urobí najprv poriadok, aby bola práca prehľadnejšia. Potom sa už postupuje rovnako ako pri binomickej kocke len s tým rozdielom, že kocka má 3 poschodia.Ďalšou pomôckou na poličke sú zvukové valčeky. Sú to dve sady modrých a červených valčekov s rôznym zvukom a úlohou je nájsť pár. Ďalšou prácou môže byť aj zoradenie valčekov jednej sady od najtichšieho po najhlučnejší.
V strednej poličke má svoje miesto zlatý perlový materiál, sada 100-1000. Prepracovali sme sa k nej po Úvode do desiatkového systému. Je to set kociek (tisíciek), štvorcov (stoviek), zlatých perlových desiatok a perlových jednotiek, s ktorými si trénuje vyskladať množstvá a vytvoriť čísla. Čísla si jednoducho stiahnete a vytlačíte tu: veľké čísla, malé čísla. Alebo sa dajú kúpiť aj trvácne drevené TU.K tomu som vytlačila kartičky s úlohami, ktoré som zlepila a z jednej strany je znázornené množstvo v zlatom perlovom materiály a z druhej strany číslo. Takže sa dá s nimi pracovať dvoma spôsobmi – buď si vyloží množstvo podľa čísla, alebo vyskladá číslo podľa množstva.A takto nejak vyzerá úloha, pri ktorej si Adelka vyložila najskôr množstvo, priradila k nemu jednotlivé kartičky s číslami a potom z nich vytvorila číslo tak, že ich poukladala na seba a zarovnala k pravému okraju.Ďalšou matematickou pomôckou v poličke je stovková tabuľka. O nej som písala podrobnejšie už v tomto článku.A poslednou matematickou pomôckou v poličke je tabuľka na sčítanie. Je to biela štvorčeková tabuľka s modrými a červenými lištami, na ktorej sa dajú počítať prvé jednoduché príklady.Na koberci sa rozložia lišty, modré naľavo a červené napravo (Adelka to na obrázku urobila opačne, ale keďže je to v podstate jedno, neopravovala som ju).No a potom si systematicky prikladala lišty na tabuľku, zistila výsledok a ten si zapísala na papierik. My sme si doma túto pomôcku pracovne nazvali Adelkinou kalkulačkou 😉Takéto papieriky na zapisovanie príkladov si môžete stiahnuť napríklad aj TU.
Posledná polička v Adelkinej izbe vyzerá takto: Má na nej priesvitné geometrické telesá, ktoré sa dajú rozoberať a napĺňať – preto ten kinetický piesok hneď vedľa. Na začiatok sme trošku skúmali ich tvar a hľadali „malého a veľkého kamaráta“.Napríklad guľu sme si aj rozobrali a zistili sme, čo vznikne, ak ju rozpolíme. Obe polovičky sme porovnali s pologuľou.Ďalšia fajn a obľúbená práca je priradenie predmetov podľa tvaru k telesám. Ideálne by bolo samozrejme mať reálnu zbierku 3D predmetov, ale poslúžia aj obrázky (po kliknutí na link sú obrázky na stiahnutie na konci stránky; treba sa však najprv zaregistrovať pre odber newslettra).Na poličke má Adelka ďalej tangram kúpený v Ikea, kaleidoskop a vĺčika.Na zadnej strane krabičky sú aj obrázky, ktoré sa dajú poskladať, plus aj návod, ako uložiť dieliky naspäť do krabičky. Je to hračka, ktorá už trošku viac potrápi mozgové závity.
V strede poslednej poličky má Adelka stereognostické vrecúška, o ktorých sa viac dozviete v tomto článku.
A na poslednej poličke je téma o ľudskom tele, ktorú som podrobnejšie rozpísala v tomto článku.
Bol to dlhý článok, ale verím, že som vás nabila inšpiráciou 😉 Takže nuda nemá u vás šancu 🙂 Opäť budem rada, ak posuniete článok ďalej svojim kamošom, napríklad na Facebooku 😉