Ako inšpiráciu ponúkam niekoľko hračiek, ktoré už dlhšiu dobu u nás kolujú:
- Puzzle s geometrickými tvarmi – vybrala si ho pred pár dňami Adelka sama z krabice, keď som jej menila hračky v poličke. Je to Montessori klasika a som rada, že ju začínajú baviť logické hračky.
- Kužeľ s krúžkami – má 5 krúžkov rôznej farby každý s iným priemerom. Výhodou je, že stredová tyč je kužeľ, takže ak dieťa začne navliekať ako prvé najmenšie krúžky, ostatné už nenavlečie. Učí sa tým rozoznávať veľkosti.
- Drevené krúžky – narozdiel od predchádzajúcej hračky je tu rovná stredová tyčka, takže dieťa môže navliekať krúžky v ľubovolnom poradí. Adelka si niekedy stojan chytí do ruky a navlieka krúžky horizontálne.
- Xylofón – bola to u nás asi prvá hudobná hračka. Neviem, ako sú na tom iné xylofóny, ale tento náš je vyladený a dajú sa na ňom zahrať aj melódie.
- Figúrky zvieratiek – Adelka má veľmi rada zvieratká a spoznávala ich iba z knižiek. Keď som jej kúpila figúrky, nevedela sa vynadívať. Dôkladne si ich všetky obzerala a behá s nimi prakticky stále. Kupovala som ich v obyčajnom hračkárstve, nechcela som na jednej strane míňať veľa peňazí, no na druhej strane som chcela, aby vyzerali dostatočne reálne.
- Matrioška – hračka, ktorá je, povedala by som, vekovo veľmi univerzálna. U nás si prešla otváraním, vkladaním jednotlivých častí do seba a momentálne ju skúšame už spolu celú poskladať.
- Navliekanie gombíkov – opäť som vytiahla gombíky, ktoré dávnejšie vhadzovala Adelka do „pokladničky“. Na navliekanie používame šnúrku z detských topánočiek, ktorá má pevné konce a tak sa lepšie drží a ľahšie navlieka. Na jednom konci som spravila uzlík, aby navlečené gombíky nevypadávali. Keď som chcela Adelke predstaviť navliekaciu aktivitu, dala som jej na začiatku guľôčky a kocky s dierkou. Až potom som si uvedomila, aké je to ťažké pre ňu tieto priestorové tvary správne uchopiť a vôbec nasmerovať si ich tou stranou, kde je dierka. Okrem toho samotná dierka v kocke a guli je príliš dlhá, kým šnúrka vyjde. Až potom som sa dočítala, že navliekanie je dobre začať s gombíkmi.
- Zatĺkačka – je to zároveň aj guličková dráha. Dlho som ju Adelke núkala, ale prišla jej na chuť až teraz. Niekedy zatĺka guličky plastovým kladivkom a inokedy rukou.
- Farma – túto drevenú farmu v kufríku dostala Adelka na Vianoce pod stromček od starých rodičov. Opäť tematika zvieratiek, ktorá má úspech. Sama sa s ňou ešte nevie ta zahrať, ale veľmi rada má, keď jej hráme so zvieratkami divadlo, hopsáme po rebríku hore a dolu, otvárame posuvné okienka alebo hráme „kukuk“ … 🙂
- Perkusie – tamburína, roličky, rumbagule a kastanety. Zábava pre celú rodinu, ktorá má čo len trocha hudobného ducha.
- Stavebnica – zatiaľ Adelke stačí zopár kúskov stavebnice, učí sa ich spájať.
- Ťahacia myška – je to ťahacia hračka, pri ťahaní sa dá myška do pohybu a udiera rukami do xylofónu. Dieťa sa učí sa jednak manévrovať s predmetom na šnúrke a na druhej strane si trénuje hrubú motoriku. Aké hračky sú obľúbené približne v tomto veku u vás? Budem rada, ak sa v komentári podelíte o zopár tipov 😉
Ak sa Vám článok páčil, prihláste sa na odber nových článkov e-mailom, prípadne zdieľajte a like-ujte na Facebooku či Google+…
dakujeme velmi za inspiraciu☺rada by som sa spytala ze kde si kupila tie zvieratka lebo su ozajn krasne.
V takom starom hrackarstve u nas v meste, ktore funguje snad este od cias, ked ja som bola mala.
Dobry den, rada citam Vas blog, postrehy su podnetne a hoci montessori metodu podrobne nepoznam, niektorymi napadmi sa inspirujem, mam skoro rocnu dcerku. Kolko hraciek nechavate Adelke volne na hranie a ako casto ich obmienate? Hravate sa s nou alebo ju nechavate hravat samu?
Dobry den Zuzi, ospravedlnujem sa za, ze som neodpisala skor. Adelka ma volne na hranie cca 8 hraciek/aktivit v policke vo svojom kutiku. Dalsie 3 aktivity ma v policke v kuchyni, kedze tam travime vacsinu casu pocas dna. Pozorujem, ako ju jednotlive hracky bavia a podla toho ich menim. Nemam presne vyhradenu dobu, zeby som ich menila napr. kazde 2 tyzdne… Ak vidim, ze povedzme tyzden ju nieco nezaujalo, vymenim to za nieco ine. Hracky ma volne k dispozicii. Ak jej dam novu hracku, ukazem jej prve razy, ako sa pouziva a potom uz vacsinou sa hra sama. Teraz ked je vacsia (15m), velakrat sama pride za mnou, ze potrebuje spolupracu. Ale to zacala robit az nedavno. Pocas dna mavame chvilku pre seba, kedy sa jej venujem a hrame sa spolu. Ona je inak ten typ, ze rada veci robi sama a akonahle ju prerusim alebo ju chcem naviest ako to robit spravne, prestane ju to bavit a hlada dalsiu aktivitu. Tak som jej prestala „radit“ a ked chce, prichadza za mnou sama… Snad som vam odpovedla na vase otazky 😉 krasny den!
Ahoj, riesim prave aky detsky stolcek kupit drobcovi, lebo vsetko robi na zemi a chcem by sa naucil pracovat za stolom, mozem sa opytat odkial mate ten stolik so stolickou? vyzera ze sa na neho da aj pisat zotieratelnymi fixami, ikea? Dakujem. Mirka
Ahoj Mirka, stolík je z Ikea, bol to set stolíka s 2 stoličkami, my sme si ho trošku upravili…