Montessori škôlka kúsok za hranicami

    Mala som príležitosť stráviť deň v Montessori škôlke Children’s House  vo Viedni, za čo som veľmi vďačná riaditeľke Katharine, ktorá nám to umožnila. Nachádza sa pri ramene Dunaja Alte Donau asi hodinu od Bratislavy. Škôlka bola založená pred 20 rokmi (áno, dobre vidíte, 20 rokov dozadu) a v týchto nových priestoroch funguje 1 rok. Sú to priestory naozaj nádherné, je v nich veľa svetla vďaka preskleným stenám. Montessori practical life

Kultúry a národnosti

Je to medzinárodná škôlka, v ktorej sa rozpráva iba po anglicky. Medzinárodná znamená aj to, že v nej naozaj nájdete zmes rôznych kultúr a národností. A to nielen čo sa detí týka, ale aj učiteliek. Deti sú černosi, belosi ale aj aziati a rovnako medzi učiteľkami nájdete Indku či Moslimku. Považujem to za veľmi prínosné, deti sa naučia akceptovať iné kultúry a berú to veľmi prirodzene. Sami zisťujú, že sme rôzni, ale pritom predsa len rovnakí. Angličtina je spoločným jazykom, ktorý všetkých spája. Všetky pomôcky sú v angličtine, knihy, aktivity na elipse, pesničky. Deti medzi sebou sa zvyčajne rozprávajú svojím rodným jazykom, teda po nemecky.

Pripravené prostredie

Škôlka má 2 poschodia, ja som sa pohybovala na tom druhom, kde bolo približne 70 detí. Priestory sú dostatočne veľké, takže som nemala pocit, že ich tam je naozaj tak veľa. Poschodie je rozdelené na 3 miestnosti: v prvej sú aktivity praktického života a zmyslová výchova, v druhej jazyková výchova, geografia, biológia, zoológia a v poslednej matematika.Montessori kitchengeographyChildrens house - Montessori mathKeď som vstúpila do týchto priestorov, bola som dojatá. Pomôcky osvetľovalo ranné slnko a s úžasom som si prezerala, čo všetko sa nachádza na poličkách. Všetko bolo upratané na svojom mieste, ale nebolo to nedotknuté. Niektoré pomôcky boli značne ošúchané, čo vypovedalo o tom, ako často ich deti používajú. Aj aktivity na niektorých poličkách neboli upratané celkom do pôvodného stavu, čo sa mi na druhej strane páčilo, dýchalo to tam životom.montessori sandpaper lettersMontessori practical life trayslanguage corner - metal insets

Súčasťou pripraveného prostredia je aj akvárium a škrečok 🙂

Režim dňa

Deti začínajú prichádzať do škôlky zvyčajne okolo 8h a do 11h pracujú s Montessori materiálmi podľa vlastného výberu. Okolo 9h sa začína príprava desiaty, zapoja sa deti, ktoré chcú. Umyjú si zeleninu, ošúpu, nakrájajú a naservírujú do misiek. Rovnako si samé natrú chlebík a ponúkajú sa navzájom. Je to veľmi milé vidieť takých malých človiečikov žiť tak kultivovane. Zatiaľ, čo niektorí pripravujú jedlo, iní pracujú s pomôckami. Asi iba 2 deti spomedzi 70-tich musela zamestnať učiteľka, ostatné si našli prácu samé. Všade panovala rušná pracovná atmosféra. Deti si väčšinou po sebe aj upratali a ak na niečo zabudli, napríklad zasunúť stoličku k stolu, učiteľka ich veľmi milo na to upozornila.

Všetci sa správali k sebe veľmi zdvorilo, nehovoriac o učiteľkách. Tie nešetrili slovami prosím ďakujem a boli voči deťom nanajvýš úctivé. S chladnou hlavou vyriešili akýkoľvek problém či nezhodu medzi deťmi. No neboli v pozícíí sudcov. Nechávali na deti vyriešenie sporu, iba ich usmerňovali.

Kedykoľvek počas dňa môžu deti opustiť priestory a presunúť sa von. Svoju neprítomnosť v triede oznámia jednoducho zavesením magnetky so svojím menom na tabuľu. going out wallVonku ich čaká vždy jedna učtieľka, ktorá je tam za každého počasia. Záhrada je rozdelená na pracovnú a hernú časť. V tej pracovnej je napríklad aj kôlnička s náradím na majstrovanie, veľká bylinková špirála, ovocné stromy a vyvýšené záhony s bežnou zeleninou, ale aj s obilím. Ja som mala možnosť vidieť, ako sa deti učili spoznávať bylinky, šúchali ich medzi prstami a ovoniavali, druhá skupinka pozorovala hmyz a dopĺňala si informácie z nejakej encyklopédie a ďalšie dievčatko sledovalo motýľa. Naozaj tu deti veľmi užitočne trávia čas pri aktivitách, ktoré si samé vyberú a zostávajú pri nich tak dlho, ako to sami cítia.

Od 11h do 12h sú všetky deti vonku. Na poludnie sa deti vracajú späť do vnútra, aby pracovné stoly premenili na obedové. Počas obedu chodia 2-3 deti pomedzi ostatné a servírujú im vodu z džbánu do pohára. Žiadne prehnané strachy, že sa niečo rozbije.set tableMontessori lunch timePo obede je viac-menej voľný program, niekedy sa robia aktivity na elipse alebo učiteľka predčíta deťom nejakú knižku. Spánok nie je povinný. Postieľky sú však k dispozícii a ak dieťa chce, môže si dať poobedného šlofíka.

    Čo viac k tomu dodať. Snáď len to, že stále ešte nechápem, prečo pár kilometrov od našich hraníc existuje celkom iný svet. Svet pochopenia a úcty k deťom, ktorý rešpektuje senzitívne obdobia a podporuje deti pripraveným prostredím. Nechcem ani pomyslieť na to, kde bolo naše školstvo pred 20-timi rokmi, keď táto škôlka vznikala. Môžeme iba dúfať, že vďaka túžbe nás rodičov a pedagógov, ktorí sú otvorení prirodzenému spôsobu vzdelávania, sa pohneme dopredu. Po tom, čo som videla, som úprimne smutná, že musím dať svoje dieťa do obyčajnej škôlky, pretože (zatiaľ) v našom meste iná možnosť nie je. A čo ma dostalo vo Viedni najviac? Že každé dieťa v tejto škôlke vie písať a čítať, o tom asi ani nemusím hovoriť. Ale že 5 – ročné dievčatko priradí k názvu hlavného mesta vlajku toho štátu a zapichne ju na správny štát na mape, to by si mali povinne ísť pozrieť všetci z Ministerstva školstva.

Ak sa Vám článok páčil, prihláste sa na odber nových článkov e-mailom, prípadne zdieľajte a like-ujte na Facebooku či Google+…

8 thoughts on “Montessori škôlka kúsok za hranicami

  1. Lenka, krásny článok. Vybavili sa mi pekné spomienky z návštevy v tejto úžasnej škôlke. Ďakujem

  2. Ano suhlasim pekne napisane!! Mala som tu cest pred 2 mesiacmi… a do teraz tym zazitkom zijem… a po nom som este viac presvedcena ze raz sa skolstvo u nas zmeni a moje vnucata budu navstevovat takuto super skolku… moje deti zial len mimo skolky /skoly montessori ale aj to je vidno:-)
    Dakujem za super clanok a pripomienku peknych chvil v uzasnom svete montessori vo Viedni;)

  3. Ach jaj, krasny clanok…ako vravite, cloveku je luto, ze nema moznost dat dieta do skolky takehoto zamerania – tiez to teraz riesim :(. Rozmyslam neustale ako z toho von…tak sa pohravam s myslienkou, ze aspon absolvujem nejake tie kurzy co ponuka Pani Starkova, nech aspon cez vikendy to nejako vykompenzujem malej, lebo treba priznat, ze je dobre mat v tomto odbornu radu a uz ked budem v praci o to viac ocenim skusenosti a rady skusenych. Nerozmyslali ste Vy dat sa tymto smerom ? Myslim si, ze by ste boli skvela…prinajmensom jednemu dietatu zivot „menite“ resp. nemenite ho ;), co tak dalsim detickam pomoct, ked siet skolok na to nepamata ?

    1. Ale ano Majka, uvazujem o tom stale viac a kazdy den 🙂 A najma citim, ze toto je smer, ktorym mam v zivote ist. Montessori je moja vasen, obdivujem M. Montessori a dakujem jej, ze urobila velky kus roboty pre nase deti. Vy ste odkial, ak sa mozem opytat?

  4. Dobrý deň,

    presne viem o čom hovoríte. Pred niekoľkými rokmi som sa ani nezamýšľala nad tým, že by som dieťa nemala dať do „normálnej“ školky. Ale odkedy sa náš syn narodil a ja som sa dostala k montessori prístupu, je to pre mňa nepredstaviteľné čím ďalej, tým viac. Našťastie žijeme v meste (Brne), kde je tých možností niekoľko. Máme tu tiež úžasné Montessori centrum, kde chodíme na programy pre rodičov s deťmi a náš malý v inom zariadení navštevuje jedno dopoludnie v týždni Montessori školičku (jasličky), kde je bez maminky. Je to úžasné miesto, kde rodičia majú možnosť sledovať detičky spoza zrkadlového skla a keď som tam videla detičky vo veku cca roku a pol ako kultivovane obedujú, naberajú si jedlo, sami sa najedia a upracú po sebe riad… atď., chcelo sa mi plakať. Deti sú naozaj úžasné, ak im umožníme od malička žit reálny život a rešpektujeme tieto maličké bytosti ako sebe rovné. Mala som možnosť sledovať komunikáciu jednej pani učiteľky v klasickej školke s deťmi a prišlo mi úzko. Viem, že vždy je to o ľuďoch, ale bohužiaľ zabehnutý systém často potlačí aj niektoré pozitívne snahy. Verím, že sa nám podarí umožniť nášmu synovi navštevovať Montessori školku aj neskor. Ale už teraz sa desím hľadania základnej školy…

    Ak by ste sa raz rozhodla založiť si montessori školku, budem Vám silno držať palce. Určite to má budúcnosť.

    Pekný večer
    Lucia

  5. Děkuji za pěkný článek, řeším obdobnou situaci s Montessori školkou pro mou dcerku – máme jich tu v okolí sice několik, ale jsou finančně velmi nákladné (hovořím o Švýcarsku, kde školné stojí 1 400 – 1 600 CHF/měsíc). Zatím alespoň absolvuji kurzy, abych se samovzdělala 🙂 Velkou inspirací jsou mi i tyto webové stránky (třeba při nakupování materiálu), takže za ně moc děkuji!!!

    1. Pekny clanok.
      Ta skolka je sukromna? Aj v Bratislave su anglicke Montessori skolky. Len stoja 700 Euro mesacne. Mozno by bol dobry clanok porovnanie urovne monte skolok v BA.
      Co sa tyka toho zovseobecnovania, s tym nesuhlasim. Mam dieta v rakuskej skolke a je presne taka ista ako slovenska. Volna hra, nejake spievanie, pocuvanie za stolom, hra vonku, obed, spanok (nepovinny), volna hra, olovrant, von, kym pridu rodicia. Ale aj to je na nieco dobre, deti sa predsa naucia socializovat sa a hrat sa s ostatnymi detmi – to neviem, ci ma Montessori doriesene – vacsina „hier“ je pre jedneho. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.