Pesničky a rozprávky… alebo čo počúvame

    Vyplniť Adelke doma voľný čas počas upršaných dní, je niekedy naozaj umenie. Najmä vtedy, keď už väčšina hračiek je okukaných a keď nechcem, aby pozerala telku. Telku doma ani nemáme (lepšie povedané  TV programy, televízor máme 🙂 ) a Adelka sa s ňou dostáva do kontaktu väčšinou iba na návštevách alebo u starých rodičov. Zo začiatku mi nevadilo, že telku pozerá, až kým nezačala Adelka robiť scény, keď sme telku vypli. Scény sa stupňovali, až jedného dňa predviedla doma takmer hysterický záchvat. Vtedy som si povedala, že telku musíme obmedziť. Vlastne väčšinou sa pozerala na pesničky a tie sa dajú počúvať aj bez obrazu.IMG_4285 A tak sme presedlali z pozerania na počúvanie. spievanky slukZačali sme si viac púšťať klasické pesničky a riekanky, či už doma alebo v aute. Radi počúvame napríklad Máriu Podhradskú a Richarda Čanákyho. Ešte obľúbenejšie sú u nás však Spievanky SĽUKu, ktoré sú také pekné a chytľavé, že sa často pristihnem aj ja, ako si ich v hlave vyspevujem. Okrem toho som sa naučila nové slohy ľudových pesničiek. Adelkina najobľúbenejšia je Kdeže si ty lastovienka lietala. Túto jej musím spievať vždy pred spaním. IMG_4225Tieto ale aj ďalšie pesničky hrávajú tiež na detskom rádiu.

Veľmi ma prekvapilo, s akým záujmom Adelka počúva hovorené rozprávky. Postupne aj pri listovaní knižiek ju viac a viac zaujímajú príbehy. V posledných dňoch mi ukazuje prstom, čo jej mám prečítať. pozitivne rozpravky popoluskaIstotne jej záujem o čítanie vzrástol aj vďaka počúvaniu nahratých rozprávok. Už asi dva mesiace počúvame každý deň Pozitívne rozprávky. Sú to rozprávky, ktoré nenaháňajú strach a v ktorých ježibaba deti nehodí do pece a ani vlk nezožerie Červenú čiapočku. Okrem toho dávajú deťom oveľa viac. Bajky-1strana-300x270Ponúkajú úplné iné videnie sveta a techniky neurolingvistického programovania (NLP), na ktorých pracujem ja až teraz, zatiaľ čo Adelka sa ich môže naučiť už v rannom detstve. Majú už aj svoje pokračovanie v podobe Bájok spod baobabu.
Sú plné zvieracích príbehov a ponaučení, ktoré sa rovnako nesú v duchu NLP. Kiežby sa tieto veci učili všetky deti v škôlkach a v školách…IMG_4294
Čo sa týka hovorených rozprávok, natrafila som aj na stránku plnú klasických rozprávok, ktoré som ešte ja ako malá počúvala na kazetách. Vynorilo sa mi pri ich počúvaní veľa spomienok na detstvo. A možno si vďaka nim zaspomínate aj vy 🙂

Ak sa Vám článok páčil, prihláste sa na odber nových článkov e-mailom, prípadne zdieľajte a like-ujte na Facebooku či Google+…

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.