Možno ste si už všimli, že Montessori má 2 glóbusy. Jeden je pestrofarebný so svetadielmi, na ktorý keď sa pozrieme, je nám všetkým jasné, o čo tu ide. Druhý vyzerá tak trochu čudácky, je dvojfarebný a dlho som si o ňom myslela, že je zbytočný 🙂 Ale opak je pravdou.
Je to glóbus pevnina-voda a dajú sa s ním ukázať deťom zaujímavé veci. Keď začne dieťa zaujímať svet ako taký, práve s týmto glóbusom je vhodné začať. Na ňom vysvetľujeme, že glóbus je vlastne zmenšený model našej Zeme. Keby sme sa pozreli na našu Zem z veľkej výšky, takto nejak by vyzerala.
Ako napovedá jeho názov, zobrazuje pevninu a vodu. Pevnina má šmirgľový povrch a voda hladký. Takto sa delí povrch našej Zeme. Sú to opäť pre nás dospelých samozrejmé veci, ale nie pre deti.
Keď sme sa s Adelkou rozprávali o tomto glóbuse, veľmi pozorne počúvala. Možno k tomu prispel aj taký herecký tón a záhadnosť, ktorú som tomu dala. Vzbudiť zvedavosť je vždy veľmi dôležité 😉 A keď som na záver načrtla, že si nabudúce urobíme svoju pevninu a vodu, veľmi sa tešila.
Vyrobila som domácu plastelínu zafarbenú kakaom a pripravila podnos so všetkým, čo budeme potrebovať.
- 2 väčšie misky
- džbán s vodou
- nožík
- podložku (nemusí byť, ak máte veľký podnos a dobre sa vám na podnose manipuluje)
Najskôr som všetko urobila ja a Adelka ma sledovala. Potom sme vrátili veci do pôvodného stavu a Adelka sa nemohla dočkať, kedy bude môcť urobiť sama to isté:
Vyplnila dno jednej väčšej misky plastelínou.Vyrezala z plastelíny časť, ktorú vložila do druhej misky.Naliala do misiek vodu tak, aby nezaliala plastelínu.No a dielko je hotové. Takto sa dá jednoducho vyrobiť ostrov a jeho protiklad – jazero. Ukážeme, čo je pevnina, po ktorej chodíme my ľudia, po ktorej jazdia autá… … a ukážeme čo je voda, v ktorej plávame, na ktorej sa plavia lode, v ktorej plávajú ryby…No a ak máme po ruke aj glóbus pevnina a voda, nájdeme ostrov a jazero aj na ňom, aby sa nám to celé pekne prepojilo.
S plastelínou si na tento spôsob môžeme doma vyrobiť akúkoľvek dvojicu foriem pevniny a vody – polostrov/záliv, pevninská šija/morská úžina (prieliv), zátoka/mys, reťaz jazier/súostrovie.
Aby som ešte všetko uviedla na pravú mieru, prečo je voda v džbáne modrá. Hlavne preto, aby nám to korešpondovalo neskôr s kartičkami rôznych foriem pevniny a vody. V realite, keby sme sa pozreli na more z veľkej výšky, tiež by sme videli more modré. Deti väčšinou vedia, že voda ako taká je priehľadná, ale pre istotu je dobrú zafarbiť ju v džbáne pred očami dieťaťa (my sme použili potravinárske farbivo).
Toto je veľmi fajn aktivita, pretože nie je snáď dieťa, ktoré by nemalo rado plastelínu. Ak sa vám podarí vyrobiť si jazero a ostrov (alebo hocijaké iné formy pevniny a vody) vo väčšom formáte, môžete do toho zapojiť aj miniatúry zvieratiek, loďky, rastlinky… Dá sa s tým pekne vyhrať 🙂
O ďalšom glóbuse – glóbuse so svetadielmi a mape sveta si môžete prečítať v tomto článku.
Prosim vas a napadla ma hned otazks, kedze som sa vzila do dietata s mnozstvom otazok. Preco je plasteluna hneda a na globuse je biela reprezentuje pevninu? Nemalo by to byt rovnake?? 🙂
Dobrý postreh, tiež ma táto otázka napadla. Museli by sme sa spýtať výrobcov týchto glóbusov, prečo je pevnina bledej farby, keď sa ďalej pracuje s hnedou farbou zeme/pevniny. Zrejme to bude otázka výroby a materiálov…
Keby sme vyrobili bledú plastelínu a kartičky s touto farbou, bolo by to riešenie, ale zasa by to nekorešpondovalo s realitou, že je pevnina/zem/hlina hnedá…
Lenka, perfektné, ďakujem za skvelý článok ?
Mám skúsenosť, že aj malé deti fascinuje glóbus. Ďakujem za skvelý tip na aktivitu.