Počítanie do 100

    Keď vám dieťa začne recitovať čísla od 1 do 100 alebo čítať čísla na skladacom metri, tak potom viete, že nastal čas na stovkovú tabuľku. Nám sa to práve teraz deje, či už len tak večer pri telke ich začne Adelka hovoriť alebo cielene začne niečo, čoho je pomerne veľa, počítať. 

Čo je to stovková tabuľka?

    Stovková tabuľka je modrá tabuľka v ráme rozdelená na 100 políčok 10×10. Patrí k nej krabička s číslami od 1 do 100. Je dobré mať k nej kontrolný list, aby si dieťa vedelo svoju prácu samé skontrolovať.

Čo jej predchádzalo?

    Čo u nás tomu predchádzalo alebo ako sme sa dopracovali k stovkovej tabuľke? Vezmem to ceeelkom postupne od začiatku:

Tieto materiály môžete využiť v priebehu cca 2 a viac rokov, tj. cca od 3 do 5 (6) rokov veku dieťaťa.

Práce s poslednými dvoma menovanými Montessori materiálmi sa môžu vzájomne prekrývať a pri každom tak dieťa pochopí iné súvislosti. Predpokladom pre prácu so stovkovou tabuľkou je, aby dieťa prešlo cez desiatku a chápalo (aspoň v základoch) desiatkový systém.

Ako u nás doma pracujeme so stovkovou tabuľkou?

1. Čísla usporiadane

    Čísla sme si buď nechali v krabičke alebo vyložili na koberec – usporiadane. Pokiaľ si ich vyložíte, z vlastnej skúsenosti odporúčam nevyberať ich všetky naraz. Môže to byť pre dieťa dosť neprehľadné a znechutí sa. Ak si ich necháte v krabičke, tak jednoducho vyberáte  jedno číslo za druhým a ukladáte do poradia. Toto odporúčam ako úplne prvú prácu dieťaťa s tabuľkou, kde sa s ňou zoznámi a zároveň spozná, aké čísla sa tam nachádzajú. Adelka pri prvej práci nezvládla poukladať naraz všetky čísla od 1 po 100, bolo to pre ňu príliš zdĺhavé. V takomto prípade si ju môžete nechať rozrobenú a vrátiť sa k nej na ďalší deň. 2. Čísla neusporiadane

    V ďalšej práci sme si čísla postupne vykladali na koberec neusporiadane. Zatiaľ stále pracuje Adelka tak, že si vyloží tri desiatky, každú do jedného stĺpca a v rámci každej desiatky sú čísla poprehadzované. To je už trošku ťažšia verzia v porovnaní s usporiadanými číslami. Tu už treba hľadať, rozmýšľať a Adelke sa podarilo objaviť aj zákonitosti, že v každom riadku začínajú čísla rovnakými číslicami a v každom stĺpci končia rovnakými číslicami. Potom chcela ukladať čísla do tabuľky nie po riadkoch, ale po stĺpcoch.Pri neusporiadanom poradí čísel si už pokročilejší môžu vyložiť úplne všetky čísla  a ukladať ich spôsobom, ktorý sa im páči – po stĺpcoch, po riadkoch, prípadne inak. My sme sa zatiaľ k tomu nedostali.3. Hra s obrázkami

    Toto je výborná hra na precvičenie čísel a určenie ich miesta! Dlho som hľadala obrázky k stovkovej tabuľke, kde by si dieťa mohlo podľa zadaných čísel vytvoriť obrázok. Ale nenašla som. Avšak našla som on-line hru, kde si deti môžu vyklikať obrázok a vytlačiť ho. Tak som si zopár podľa seba vyklikala a z toho som urobila Adelke aktivitu. Obrázky som vytlačila a na zadnú stranu som vypísala čísla, z ktorých je obrázok vytvorený. Adelka tak môže pracovať buď podľa obrázku alebo podľa čísel. Ponúkam vám na stiahnutie tie, ktoré som vytvorila ja – Obrázky k stovkovej tabuľke na stiahnutie.  Ak vytvoríte ďalšie, môžeme si ich vzájomne prezdieľať – ak by bol záujem, vymyslíme potom ako 🙂Ľahší variant pri hre s obrázkami je ten, že si vyplníte stovkovú tabuľku všetkými číslami. A potom čísla podľa zadania vyberáte (tu treba jemnú motoriku, lebo jedným nepremysleným pohybom si môžete rozhádzať celý obrázok). Robili sme spolu s Adelkou jeden obrázok aj tak, že ja som jej diktovala čísla a ona ich vyberala. Ďalší už potom skúšala sama.Ťažší variant je nechať tabuľku prázdnu, nájsť číslo a uložiť ho aj na správne miesto. Toto je naozaj už pre pokročilých.

    Výhody stovkovej tabuľky

    Ak ešte stále váhate nad stovkovou tabuľkou, ako ja kedysi, tak dúfam, že som vás v jej prospech aspoň trochu presvedčila. Keď som sa Montessori iba začínala venovať, hovorila som si, čo môže byť také zaujímavé na číslach od 1 do 100. Pre dospelých určite nič 😀 Ale pre dieťa je to: 

  • fascinujúce,
  • tabuľka mu pomôže usporiadať si vedomosti,
  • ľahko sa začne orientovať v číslach, pretože tabuľka má systém,
  • osvojí si poradie čísel a vie si vizualizovať, kde sa ktoré číslo nachádza,
  • objaví zákonitosti a vzťahy medzi číslami – v riadkoch, v stĺpcoch, v číslach okolo konkrétneho čísla (nad číslom je hodnota -10, pod číslom +10, vľavo -1, vpravo +1); my to deťom nehovoríme, nech sa tešia z vlastných objavov 😉
  • prejde na abstraktnejšie myslenie, pretože tu už sa pracuje iba so samotnými číslami.

Ak sa vám článok páčil, poteší zdieľanie na FB a iných sieťach 😉

2 thoughts on “Počítanie do 100

  1. Prosím Vás, používali ste červené tyče, červeno-modré tyče alebo žiadne tyče? Lebo nikde na blogu vo fotkách som ich u Vás nevidela.

    1. Dobrý deň,

      červené a červeno-modré tyče sme používali v našom detskom centre Monte klubík,takže doma sme ich už nepotrebovali 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.