Nechali sme sa inšpirovať internetom a vyrobili sme si tajuplný box. Výroba trvala asi 10 minút a pri hre sa vystriedala celá rodina 🙂
Je to vlastne akási alternatíva tajuplného vrecúška, kedy dávame deťom do neho rôzne predmety a ony hádajú, čo to je. Používa sa na to vrecúško, ktoré sa zavesí na krk a má po stranách otvory pre každú ruku. Dieťa tak môže bez pomoci zraku iba hmatom hádať, čo sa vo vrecúšku skrýva. Pokiaľ vám takéto vrecúško neušije babka, len ťažko sa dá niekde kúpiť. A tak je oveľa jednoduchšie vyrobiť si takýto tajuplný box. Dieťa môže skúmať predmety oboma rukami a môže skúmať aj veľké predmety, ktoré by sa inak do vrecúška nezmestili. Pri zmyslových aktivitách M. Montessori izolovala jednotlivé zmysly. Tak aj tu je jediným zmyslom, ktorým dieťa predmety skúma, hmat.Na jeho výrobu stačí úzka a hlboká krabica, ktorú poľahnete a na jej dne vyrežete 2 dierky na ruky. Dierky som vyrezala o priemere 8 cm, ale odporúčam menšie. Myslela som si, že box budeme používať iba s dierkami, lenže som prišla na to, že Adelka od začiatku švindľovala a pozerala cez otvory na ruky, tak sme museli jej výhľad nejak zastrieť. Muž prišiel s nápadom, že tam prilepíme odstrihnuté rukavice (rukavice z Tesca veľkosť M presne pasujú na otvor 8cm 😉 ).Potom sa už začala ozajstná hra. Zozbierala som doma pár predmetov a po jednom som ich dávala Adelke ohmatať. Všetko hneď uhádla a to už nemala ako švindľovať.
Neskôr som jej dala geometrické telesá – guľu, kocku a valec, ktoré tiež uhádla.
Dá sa tu vymyslieť veľa variantov hry, môžete deťom napríklad povedať, aby našli konkrétny predmet. Ďalšou možnosťou je hľadanie párov – dáte dieťaťu napr. 3 dvojice predmetov a dieťa ich musí spárovať. Aj tu sú možné rôzne úrovne náročnosti. Predmety totiž môžu byť aj veľmi podobné – kukurica, zrno, ryža. Čím podobnejšie, tým ťažšia hra. Deti môžu triediť predmety podľa teploty studené naľavo (minca, kľúč, kovový prívesok či postavička) a teplé napravo…
Určite si takto deti nielen natrénujú svoj hmat, ale užijú aj kopec zábavy 🙂