Posledné dni sme mali možnosť vidieť vtáčiky celkom zblízka. V záhrade sme našli malého drozda. Bol už pomerne veľký, ale nevedel ešte dobre lietať.Pripomenulo mi to príbeh z knižky Moje malé príbehy Montessori – Zranený vtáčik. V nej dievčatám v izbe narazí sýkorka do okna a ony sa o ňu postarajú.Tak aj my sme sa postarali a naliali sme mu do viečka od zaváraninového pohára vodu. Pekne sa napil. Dokonca sme mu v záhone vyhrabali dážďovku, ktorú si vzal do zobáčika. O pár dní neskôr sme u prababičky videli celkom zblízka drozdie hniezdo. Uhniezdili sa pri starom vodojeme. Keď sme nechtiac do vodojemu buchli, hneď natiahli krk a otvárali zobáčiky. Mysleli si, že priletela mama s potravou.
Tieto pekné zážitky ovplyvnili na niekoľko dní aj hračky na našej poličke 🙂 A vytiahla som aj knižky o vtákoch, ktoré sme mali doma. Jedna veľmi pekná kniha je Vtáky našich lesov. Tieto knižky máme už asi rok a vždy, keď sa znovu objavia na poličke, stretnú sa s veľkým záujmom a úspechom. Sú prehľadné, na každej strane reálny obrázok zvieratka/vtáka, strany majú tvrdé a hlavne sú zvukové Zvuky sú skutočné, nahraté z prírody, takže už nemusíme doma robiť kukučku, sovu, ježka alebo jeleňa Lebo to sa jednoducho napodobniť nedá. Páči sa mi, že obrázok na tlačidle je ten istý ako v knižke, takže dieťa nemá problém si zviera priradiť. A stláčajú sa celkom ľahko. Text je krátky, so zaujímavými infoškami, ale zistíte aj, čím sa zvieratá živia, aké majú hniezdo a kde zvyčajne žijú. Opäť jedna z knižiek, ktorá bude rásť s deťmi, pretože zaujme tak ročného ako aj prváka V tejto sérii vyšli vtáky lesov, záhrad, voľnej prírody a zvieratá našich lesov a zo safari. My sme ju kúpili TU.
A aby to nebolo iba o knižkách, hovorili sme si pomocou miniatúr životného cykla Safari o tom, ako sa liahnu kuriatka a teda aj vtáky. Zároveň sme oprášili po Adelke Montessori puzzle. Vkladacie puzzle ju stále veľmi bavia, takže to padlo všetko na veľmi úrodnú pôdu. Vytlačili sme si k nim aj anatomické kartičky s jednotlivými časťami tela, a tak si zároveň všetko pomenovávame.Kartičky si môžete stiahnuť TU. Súbor obsahuje karty k všetkým piatim Montessori puzzle so zvieratami.Nedá mi nespomenúť ešte jednu fajn knižku o vtáčikoch, ktorú máme doma a to Malý atlas vtákov. Je určená deťom 3+, ale pokojne si ju môžu listovať aj deti 2+. Nečakajte žiadne anatomické či encyklopedické výklady. Je to milá knižka s vlastnými postrehmi autorov a trojakými ilustráciami.Vtáčika tu nájdete odfoteného, nakresleného a aj v podobe koláže z textilu.
Darí sa nám v poslednej dobe vidieť naživo stále ďalšie vtáky. A vždy sú nimi deti fascinované. Ako povedala M. Montessori – „dieťa je, viac než ktokoľvek iný, spontánnym pozorovateľom prírody“. Vnímaju a hltajú všetko, čo vidia, či chcú alebo nie. A to vzbudzuje ich záujem dozvedať sa o svete stále viac.