Mám pocit, že tvorenie majú radi asi všetky deti. A zvlášť tie najmenšie. Aspoň u nás platí, že keď niečo ideme tvoriť, tak spomalia a zaujímajú sa o ten proces viac ako o čokoľvek iné. Keď sa ma pýtate, čo deťom ponúknuť, že ich nič veľmi nebaví, tak ich vezmite do kuchyne alebo im skúste ponúknuť tvorivé aktivity. Keď sa pri nich naučia sústrediť a spomaliť, možno sa začnú tešiť aj z iných Montessori aktivít. V tomto článku vám dám tipy na rôzne jednoduché tvorivé aktivity, ktoré zvládnu aj najmenšie detičky od cca 1,5 roka (niektoré možno aj skôr).
U nás doma sme použili rôzne samolepky, pečiatky, prstové farby a aj štetce.Samolepky, to bola kapitola sama o sebe 🙂 Nalepovanie bol (a je) u nás veľký hit. Použili sme na to blok so samolepkami, ktorý obsahuje rôzne tvary a veľkosti nálepiek.Zo začiatku Dorotka nalepovala iba obyčajne na papier, kým sa s nimi naučila robiť. Neskôr sme už nalepovali do rôznych predlôh a skúšali napríklad priraďovať aj farby…Ešte som Dorotke kúpila samolepkovú sadu s predlohami zvierat. Predlohy sú veľkosti A3 a aj samolepky sú oveľa oveľa väčšie. Dorotka lepila úplne podľa seba, ale zebra sa dá „vyzdobiť“ napríklad iba prúžkami a podobne. Nálepky sa dokonca dajú z papiera aj ľahko odlepovať a prelepovať.Potom som ešte v Tedi natrafila na samolepky písmen a číslic. Sú vyrobené z peny, ťažšie sa odlepuje krycí papier, keďže je to produkt určený primárne na iné účely, ale s trochou pomoci sme to spoločne zvládli.
Veľmi podobná samolepkám je práca s Playmais. Sú to škrobové farebné guličky, ktoré v kontakte s vlhkou handričkou ostanú lepivé a dajú sa prilepiť na predlohu.
V balení sú rôzne farby guličiek, vybrala som vždy Dorotke farbu, s ktorou sme vytvárali obrázok. Túto sadu by som odporučila kľudne aj starším deťom (3+), ktoré zvládnu možno už aj na jedno – dve posedenia dokončiť celý obrázok.
Od samolepkovania sa teraz presunieme k pečiatkovaniu 🙂 Dlhšie som hľadala pečiatky vhodné pre malé ručičky, ale kto hľadá, nájde. Objavila som pečiatky s veľkou úchytkou, ktoré sú úplne ideálne.Dobre sa držia a nechávajú pekný veľký otlačok. Naše sú Stampinoo od Janod a ešte rovnako dobré odporúčam Stampo Baby s väčším výberom motívov a zvieratiek.Od pečiatok je len kúsok k pečiatkovacím fixkám. Sú to dot markers, majú penovú špičku a robia sa s nimi bodky……alebo aj čiary 😉 Keďže Dorotka už vníma farby, učíme sa pomocou nich aj priraďovať farbu na farbu. Dajú sa k nim stiahnuť všelijaké predlohy. Nie je to iba o pečiatkovaní, ale v tomto veku aj o presnosti ruky trafiť na predlohe do krúžku. Vyskúšali sme ďalej aj prstové farby. A takto nejak sme začali – iba s bielym papierom.K prstovým farbám môžete rovnako použiť znovu predlohy na dot markery, dieťa bude prstom robiť otlačky na predznačené miesta. Potom sme prstové farby použili v kombinácii s penovým štetcom.
Najskôr s jednou farbou a potom viacerými. Musím povedať, že prstové farby ju veľmi bavili a bavia do dnes. Použili sme ich aj v kombinácii s reliéfnymi pečiatkami. Asi si ešte budete pamätať, ako nám rodičia zvykli vyrezávať zo zemiaku pečiatky 🙂 Tak toto je niečo podobné.Túto kocku som pred pár rokmi kúpila v Kikk pre Adelku, už ju v ponuke nemajú. Ale krásne pečiatky na tento štýl sú napr. StampoPaint, ktoré kúpite v našom e-shope. Dieťa ich môže rovno namáčať do farby, alebo nafarbiť štetcom a potom otláčať. Dá sa kúpiť veľa rôznych motívov.Toto sú aktivity, ktoré bavia veľkých aj malých. Moje dve baby, keď si s farbami sadli za jeden stôl, dlho také ticho nebolo 🙂 Určite poskúšajte…
Vďaka za inšpiratívny článok! Rád by som sa opýtal, aký stolík a stoličku používate. Hľadáme stolík a stoličku pre dcérku (18 mes.), a stolička z Ikey s výškou sedacej časti 28 cm sa zdá dosť vysoká… Ďakujem.
Zdravím, asi už odovedám neskoro, ale predsa. My sme mali stolík s 2 stoličkami z Ikea, manžel ale spílil nohy a stoličke prirobil opierky na ruky. Celý návod aj s videom nájdete tu: https://www.montemother.com/stolik-a-stolicka/