Výchova kojenca v rodine

    Pri upratovaní knižnice som narazila na skvelú knižku Výchova kojence v rodině – příručka pro rodičeIMG_5234.

Je síce z roku 1977, no stále aktuálna. Padla mi ako dar z čistého neba, keď som rozmýšľala, aké aktivity Adelke pripravím. Dala mi odpoveď aj na mnohé otázky a opäť  sa mi potvrdilo, že k výchove dieťaťa treba pristupovať nielen s inštinktom a intuíciou, ale aj systematicky. Nie je to knižka len teoretická, ale má aj praktickú časť, ktorá obsahuje návody a cviky v oblasti pohybovej výchovy, zmyslového vnímania, cvičenia a hry, ale aj tipy na vybavenie domácnosti nábytkom a hračkami. Všetko toto rozoberá v následnosti štvrťrokov prvého roku života dieťaťa. Škoda, že som ju neobjavila skôr. Páči sa mi najmä prehľadná tabuľka psychického vývoja kojenca. Treba ju však brať len orientačne.

Tabuľka psychického vývoja kojenca

    Pre nás je momentálne aktuálna kapitola 7. – 9. mesiac, tak som sa rozhodla podeliť sa o zopár aktivít pre inšpiráciu. Pre pokračovanie a prehľad aktivít vhodných pre vek 10 – 12 mesiacov pozrite článok Výchova kojenca v rodine – 2. časť.

IMG_5235

 • Uchopovanie predmetov v nádobách – pred dieťaťom vložíme lákavý predmet do nádoby a potom ho vyzveme, aby si predmet vzalo. Začíname s nádobami, ktoré majú veľký otvor. IMG_5243Najskôr vložíme predmet napr. do hrnca, potom do džbánu alebo kanvice či vázy. Tie menšie nádoby ponúkame dieťaťu v rôznych polohách, napr. otvorom k dieťaťu, otvorom nahor, napravo, naľavo alebo mierne dozadu. Pri tomto jednoduchom cviku musí dieťa prispôsobiť polohe nádoby nielen pohyb ruky, ale aj celej paže vrátane ramena. Najmä cviky s vázou pripravujú dieťa na riešenie problémov okľukou a rozvíjajú jeho priestorovú a tvarovú predstavivosť a myslenie. Nám na to poslúžila nádoba s gombíkmi.
 • Uchopovanie drobných predmetov – je podstatne ťažšie ako uchopovanie veľkých a je možné najskôr vtedy, keď si dieťa osvojí tzv. pinzetový úchop koncom palca a ukazováka. Úchop ležiaceho predmetu je v tomto prípade ťažší ako úchop napr. podávaného predmetu. Pred dieťa pokladáme rôzne predmety, napr. gombíky (3 – 4 cm priemer), ceruzku, guličku, žaluď, gaštan, kocku cukru, kamienok, špagát alebo šnúrku, slamku a pod.. Tieto  predmety nútia dieťa používať pri uchopovaní iba prsty, pretože položením celej dlane na predmet a pokrčením prstov sa nepodarí tieto predmety uchopiť.
 • Hra s prevŕtanou doštičkou – dáme dieťaťu doštičku s kruhovými otvormi s priemerom cca 1 cm. Dieťa siaha do otvorov a učí sa uchopovať predmety natiahnutými prstami. Rovnako vhodná je aj kocka alebo guľa s dierkami. Je to zároveň príprava na ďalší cvik – zastrkovanie varešky do otvoru (to sa naučí zvyčajne až po 9. mesiaci). Ja som na to zvolila plastovú haluškáreň a kovovú nádobu z Ikey.IMG_5205IMG_5208
 • Točenie kolieskom, valčekom, kľukou – autor uvádza pripraviť tieto aktivity na tzv. manipulačnej doske, ktorá sa dá doma vyrobiť. Môžme na ňu pripevniť pestro sfarbené koleso o priemere cca 10 – 12cm, plechovku od nápoja, prípadne iné geometrické telesá (ping-pongovú loptičku, kocku atď.) tak, aby ich dieťa uviedlo do pohybu okolo osi. Na rovnaký účel poslúži aj klasické počítadlo. Kľukou dieťa točí zo začiatku iba o cca 180° sem a tam a až v 4. štvrťroku sa naučí otočiť kľukou niekoľkokrát dokola. Vhodné je na to napr. strúhladlo na ceruzky, mlynček na kávu, na mak alebo hracie skrinky.
 • Tlieskanie rukami – v tomto období sa dieťa učí vykonávať symetrické pohyby oboma rukami a tlieskanie je prototyp takéhoto pohybu. Keď dieťa vie zatlieskať, dáme mu do každej ruky  napr. kocku a začne ťukať kockami o seba. Prípadne môžme dieťaťu dať do rúk napr. varešky a naučiť ho bubnovať napr. o krabicu. Opäť vykoná symetrické pohyby, tj. oboma rukami súčasne udrie a potom ich súčasne zodvihne. Bubnovať striedavo pravou a ľavou, tj. nesymetricky, sa naučí až v 4. štvrťroku.
 • Priťahovanie hračky pomocou šnúrky
  najvhodnejšie je mať hračku na kolieskach, prípadne vozíček. IMG_5399 Dieťa sa najskôr bude so šnúrkou iba hrať a postupne pochopí, že potiahnutím za šnúrku si môže priblížiť vzdialenú hračku. My sme dostali od rodiny tento „mobilný“ telefón. Je na kolieskach, dá sa dvíhať sluchátko a točiť ciferníkom. IMG_5443Najjednoduchšie je pripevniť špagát na nafukovaciu loptu. Adelku bavilo najmä to, ako sa lopta od nej odrazila, keď potiahla špagátom silnejšie.
 • Postrkovanie kocky vareškou – položíme pred dieťa kocku, do rúčky mu dáme varešku a ukážeme, ako môžeme kockou postrkovať sem a tam. Keď sa dieťa naučí zámerne priťahovať hračku pomocou šnúrky alebo vareškou postrkovať kocku, dokazuje, že si osvojilo nielen určitú manuálnu zručnosť, ale aj že začína myslieť a je to prejav prebúdzajúcich sa intelektuálnych schopností. Pri oboch cvikoch dokazuje, že skutočne začína myslieť rukami.
 • Otváranie zásuviek, krabíc, vyprázdňovanie a plnenieIMG_5434v 3. štvrťroku vzrastá záujem dieťaťa o duté telesá, a preto sa rado zaoberá s rôznymi nádobami, krabicami, zásuvkami atď. Ohmatáva ich vnútro, vyprázdňuje ich obsah, plní ich rôznymi predmetmi. Dieťa sa v tomto veku naučí vyprázdňovať nádobu nielen postupným vyťahovaním jednotlivých predmetov, ale taktiež jednorazovým otočením nádoby dnom nahor. Keď vie dieťa nádobu vyprázdniť, neznamená to, že ju dokáže aj naplniť; túto zručnosť sa naučí až trošku neskôr. IMG_5436Problém je v tom, že sa dieťa najskôr naučí odhodiť držaný predmet kamsi, ale neskôr sa naučí hodiť ho na presne vymedzené miesto, napr. do nádoby. Zo začiatku dieťa drží kocku nad krabicou, ale nepustí. Rodičia sa často domnievajú, že dieťa pustiť nechce, no v skutočnosti to však ešte nevie a týmto cvikom sa to má naučiť. Adelka už zvládne vyhadzovať drevené kocky z vozíka, no zatiaľ nevie vozík aj naložiť.IMG_5437 Na druhej strane ju oveľa viac baví vkladať veci do malých nádob a dokola ich vyťahovať a vkladať naspäť, napr. golfovú loptičku do stojanu na vajíčka alebo prívesok na kľúče do plechovej škatuľky. Momentálne pracujeme na vkladaní matriošky, čo je už oveľa ťažšie vzhľadom na podlhovastý tvar figúrky, ktorú musí dieťa správne naorientovať.
 • Hra s rôznym materiálom – s papierom, textilom, šnúrkami, alobalom, cestom atď., ktorý sa dá rôzne mačkať, krútiť, rozťahovať, trhať… Samozrejme pod dohľadom.
 • Lámanie špagiet – dáme dieťaťu niekoľko plochých alebo tyčinkovitých suchých, nevarených slížov a ukážeme mu, ako sa dajú lámať. Dieťa sa tým učí používať špičky prstov. Vyskúšali sme, no stále si Adelka chcela dávať cestovinu do úst. Podarilo sa jej však  medzi prstami jeden slíž prelomiť. 

Pre pokračovanie a prehľad aktivít vhodných pre vek 10 – 12 mesiacov pozrite článok Výchova kojenca v rodine – 2. časť.IMG_5441Ak sa Vám článok páčil, prihláste sa na odber nových článkov e-mailom, prípadne zdieľajte a like-ujte na Facebooku či Google+ …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.