Dorotka má obdobie, kedy ju veľmi zaujímajú písmená, chcela by už čosi aj prečítať a hlavne písať.V tomto veku 4,5 roka sa u nej krásne prejavuje senzitívne obdobie na jazyk.
Veľa jazykových materiálov používa Dorot v Montessori škôlke. No keď sme spolu doma, doslova si to pýta. A tak som vám zachytila, aké aktivity na jazyk sme spolu robili.
Základom pri písmenkách je tzv. zvuková hra – viac o nej sa dozviete v linku. V nej sa dieťa naučí počuť hlásky, ku ktorým neskôr priradíme vizuálnu podobu, teda písmeno. Dieťaťu dáme pred seba niekoľko predmetov, všetky si ich spolu pomenujeme a povieme: „Vidím niečo, čo začína na písmeno P (nie Pé).“ A dieťa ukáže na správny predmet. Dorotka niektoré písmenká už pozná zo škôlky, a tak sme sa od zvukovej hry mohli posunúť ďalej k priraďovaniu začiatočného písmena, napríklad cez takúto štipcovaciu aktivitu.Písmená je dobre deťom predstaviť po zvukovej hre prostredníctvom šmirgľových písmen. Tie si však zaslúžia samostatný článok niekedy neskôr.. Neskôr sme namiesto štipcov priraďovali k obrázkom rovno písmeno. Použili sme drevené písmená, ktoré sa predávajú v naturálnom prevedení, no ja som ich doma nastriekala farbou – spoluhlásky červenou a samohlásky modrou.Rovnaký účel plní, len v inom prevedení, obrázkové pexeso s abecedou.Vytvorila som ďalej puzzle obrázky na prvé čítanie. Sú to krátke slová zložené iba z 3 písmen. Sú autokorektívne, tj. obrázok napovie, či je slovo správne vyskladané. Môžete si ich stiahnuť tu: Obrazok z písmen. Obrázky sme použili aj v kombinácii s písmenkami, aby slová napísala sama.Na poličke máme stále takúto prehľadovú tabuľku s abecedou, kde sa k písmenám môže kedykoľvek vrátiť…
Verím, že som vás opäť trošku inšpirovala. Rada uvítam aj vaše tipy a materiály, ak ste si nejaké doma vytvorili a zároveň vopred ďakujem za každý like a zdieľanie.