Zapaľovanie sviečky

    Téma ohľadom zapaľovania sviečky by sa hádam viac hodila do obdobia dušičiek. My si však aj v tomto období často zapaľujeme doma sviečku a rozkurujeme v krbe. Oheň je nielen pre nás ale aj pre deti fascinujúci. Ja sama sa často zahľadím do ohňa a len tak vypnem a pozerám. Keď rozkurujeme v krbe, Adelka je väčšinou vždy pri tom a chce zapaľovať. Chcela som jej umožniť zoznámiť sa s ohňom bližšie a to tak, aby to bolo bezpečné a aby si voči ohňu vybudovala zároveň aj rešpekt.Tu vám ponúkam jednoduchú aktivitu, vďaka ktorej sa deti môžu s ohňom naučiť zaobchádzať a pre vás oheň v kombinácii s deťmi už nemusí byť už strašiakom. 

Čo na to potrebujete?

– kovový podnos (dostatočne veľký, aby sa tam všetko zmestilo a bol odstatok miesta aj na manipuláciu)

– dlhšie zápalky (ideálne okolo 6-7 cm dlhé, pretože dlhšie sa budú lámať)

– nádobku na vodu (ktorú nepoužívate na pitie) a džbánik na naliatie vody

– misku na použité zápalky (kovovú alebo keramickú)

– zhášadlo

– sviečkuPotreby si rozložte na podnose tak, aby ste všetko mali po ruke v logickej postupnosti. Najlepšie je položiť sviečku naľavo a pohár s vodou a misku napravo od sviečky. Verte alebo nie, deti si to takto zapamätajú. Krabičku so zápalkami si pri škrtnutí položte na stôl škrkátkom nahor. Sviečku zapáľte a horiacu zápalku ponorte do vody a potom odložte na misku. Po chvíľke horenia sviečku zahaste zhášadlom. To bude pre deti také malé kúzlo 🙂Skôr, ako aktivitu ponúknete deťom, vyskúšajte si ju vy sami. Uvidíte, na čo všetko môžete prísť, čo vám môže pri tom zavadzať, čo by ste už druhýkrát urobili inak. Ak uvidíte, že dieťa robí niečo inak ako vy, ale zvláda to a je to bezpečné, nemusíte ho opravovať. Adelka napríklad drží krabičku so zápalkami pri škrtnutí vo vzduchu. Pri ďalšom raze som jej iba ukázala, ako si ju chytí ďalej od seba. Niekedy sa jej nepodarilo škrtnúť zápalkou ani po viacerých pokusoch. Sama musela prísť na to, akú silu na to musí použiť. Ja som jej iba napovedala slovami „silno a od seba“. Táto aktivita ju tak zaujala, že hneď minula krabičku zápaliek. Ďalšíkrát so zápalkami už trošku viac experimentovala a začala si odpaľovať zápalky od horiacej sviečky. Nechala som ju. Inokedy zasa keď škrtla zápalkou, nechávala ju dlhšie rozhorieť. Raz až tak, že už v podstate mala oheň takmer pri prstoch. Trošku sa zľakla, tak som jej hneď ukázala, ako ju v takýchto prípadoch musí ihneď zahasiť vo vode. Myslím si, že v takýchto momentoch sa buduje rešpekt.zapaľovanie sviečkyAktivitu môžete mať doma k dispozícii na poličke. Ale bez zápaliek! Tie si od vás dieťa vždy vypýta a vy viete, že musíte byť pri ňom. Nemyslím si, že oheň by mal byť pre deti tabu. Netreba im ho odopierať, ale správnou formou ukázať, ako sa s ohňom manipuluje a túto potrebu detí (ako aj ostatné) naplniť. Vy sami však musíte vedieť, či a kedy je na to dieťa pripravené…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.