Jar je tu a milujem, keď si môžem dať svieže raňajky s čerstvou žeruchou, domácim vajíčkom a reďkovkou. Žeruchu som odjakživa zvykla sadiť na mokrú vatu. No keď máte dieťa, chce to niečo zábavnejšie, ako len vysypať žeruchu na misku s vatou. Tento nápad na žeruchového ježka nie je náš, nechali sme sa inšpirovať jedným záhradkárskym časopisom.
Prvé slnečné dni sme využili naplno a urobili sme si na dvore malé pracovisko 😉 Všetko potrebné som nachystala, kým si Adelka dala obedného šlofíka a potom sme sa spolu pustili do práce. Na žeruchového ježka potrebujete: pohár s vodou, žeruchu, hlinu a silonkovú ponožku/podkolienku (podľa toho, či chcete ježka alebo ježiska).
Keďže prelievania nie je nikdy dosť, Adelka si načapovala z tučniaka vodu najprv do odmerky a potom ju preliala do pohára.
Do pohára s vodou Adelka nasypala semiačka žeruchy. Trochu oslizejú a ostanú také gélovité. Budú sa lepšie nanášať potom na ježka.
A potom prštekom miešala a miešala… bola to asi najobľúbenejšia pasáž 🙂
Kým sa semiačka močili, nasypali sme do ponožky hlinu…
… vytvarovali sme ježka…
…a trošku sme ho navlhčili rozprašovačom.
Potom sme sa snažili nacapkať namočené semiačka žeruchy na ježka. Bolo ťažké semiačka ponaháňať v pohári a vyloviť rukami. Môžete ich preto precediť do sitka. Na koniec budete mať žeruchu až za ušami 🙂 a bude to vyzerať nejak takto.
Potom už stačí iba pravidelne ježka postrekovať…
…až z neho vyrastie takýto fešák. Oči vyrobíte tak, že si ich nakreslíte a vystrihnete. Odporúčam ich pred nalepením na ježka oblepiť lepiacou páskou, aby sa mu nerozpili pri zavlažovaní 😉
Potom stačí už len nechať deti, nech si odstrihnú svoju dávku na chlebík a zaželať dobrú chuť.
Zdenka,
prosim ta, myslis, ze by sa tak dali aj ine bylinky zasiat? ?
Nie som moc zahradny typ, chcela som tak spravit pazitku napr. len neviem, ci sa zakoreni cez tu strinflu ???
Dakujem
Hmm, to ti s istotou neviem povedat. Mozes to skusit a dat mi spatnu vazbu 😉