Štrajk

    Tento článok sa na môj blog veľmi tematicky nehodí. No napriek tomu som sa rozhodla, že ho zverejním. Ak by mal môj príbeh a skúsenosti pomôcť čo i len jednej mamičke, splnilo to svoj účel.

    Dojčenie je jedným z najkrajších momentov pre mamu a dieťatko. Nielen, že sa bábätko napapá, ale zároveň sa na prsníku upokojí, cíti maminku, má pocit bezpečia, prípadne si na prsníku rieši akúkoľvek nepohodu. Na tieto momenty som sa tešila už dlho pred narodením Adelky. Až pokiaľ nezačal tzv. dojčenský štrajk.

Ako to začalo

    Po pôrode napriek miernej komplikácii a z toho vyplývajúceho odlúčenia takmer 18 h. sa nám dojčenie podarilo skvele rozbehnúť. Mliečka bolo vždy tak akurát, ba niekedy aj viac. Nikdy som si dopredu neprogramovala problémy s dojčením. V pôrodnici boli ochotní aj počas noci riešiť akýkoľvek problém a ochotne vysvetlili správnu techniku dojčenia. Radili dodržať pravidlo 1 dojčenie – 1 prsník. Fungovalo to výborne cca 4,5 mesiaca.

    Prišlo obdobie, kedy Adelka začala na prsníku tráviť stále menej a menej času. Keďže si pýtala mliečko každé cca 2 hodiny, čo je všeobecne považované za časté kŕmenie, nejako som tomu neprikladala veľký význam (dojčila som ju na požiadanie, niekedy aj každú hodinu). Vravela som si, že nevadí, ak papá krátko, keďže je na prsníku každé 2 hodiny. V skutočnosti však jej krátke papanie znamenalo nie to, že je najedená, ale že je nespokojná s tokom mliečka. Došlo to až do štádia, kedy začala prsník odmietať takmer úplne. Začala som riešiť s laktačnou poradkyňou (LP) neznámy problém – upchaté mliekovody. Až ona mi celú situáciu objasnila a diagnóza dojčenský štrajk (pred tým nepoznaná) bola na svete. Štrajk veľmi záludný v tom, že dieťa sa odmieta sa prisávať aj napriek hladu. Objasnila mi, že Adelka sa odmieta prisať na prsník kvôli zníženému toku mliečka, ktorý bol asi jednak spôsobený vzájomným prispôsobením ponuky a dopytu po mliečku a tiež dojčením štýlom 1 dojčenie – 1 prsník (kedy frekvencia dojčenia pre každý prsník bola každé 4 hodiny, čo je na začiatku dosť veľa).

Ako to prebieha(lo)

    Postupom času sa odmietla úplne dojčiť v priečnej polohe a ostali sme až do dnes v polohe poležiačky. Naše (ne)dojčenie vyzerá asi tak, že už len keď si k Adelke ľahnem, otáča sa opačným smerom, v horšom prípade sa rovno rozplače. Takúto „ceremóniu“ opakuje vždy pred každým dojčením a vydrží aj pol hodinu. Naťahuje si nohu, rozpráva si alebo sa otáča na bruško. Spočiatku som mala tendenciu jej plač utišovať. Ale čím intenzívnejšie som sa snažila, tým bol jej plač ľútostivejší a malo to opačný efekt. Tak som si to prestala všímať a nechám ju, aby svoj „prejav“ dokončila. Iba ležím vedľa nej a som jej k dispozícii, keď sa rozhodne prisať. Niekedy ju hladkám po vláskoch, aby vedela, že ju mám rada, že som tu pre ňu. Týmto spôsobom sa zvykne prisať rýchlejšie. Vôbec nemá význam ju nasilu k prsníku priťahovať.

    Zo začiatku som si mlieko iba odsávala a dávala jej ho lyžičkou (keďže nepozná fľašku ani cumlík). Avšak s lyžičkou vymýšľala rovnako, s mliečkom sa v ústach hrala alebo ho dokonca vyprskovala. Bolo to obdobie veľmi náročné, psychicky aj fyzicky, pretože celý deň sa krútil len okolo odsávačky a kŕmenia, aby som do nej dostala aspoň niečo. Potom mi svokor vnukol myšlienku, aby som ju nechala hladnú a vyčkala, kým sa bude ochotná sama prisať. Zafungovalo to a dnes ju už lyžičkou nekŕmim vôbec, hoci si stále mlieko odsávam, pretože niekedy je na prsníku naozaj len krátko.

    Osvedčilo sa mi dojčenie v polospánku. Keď mi zaspí v šatke a následne ju uložím do postele, zvyčajne to využijem a ponúknem jej prsník. Jednak ju to opätovne uspí, ak sa pri manipulácii so šatkou trošku preberie a aj sa napapá. V polospánku vystriedam oba prsníky niekedy aj viackrát. Počas dojčenia však nesmie byť ničím rušená. Akékoľvek šuchnutie alebo kroky na chodbe a už sa odpája. Dosiahnuť potom, aby sa opätovne prisala, je takmer nemožné. V noci sa dojčí pekne, 2-3 krát za noc, pričom vydrží vysať oveľa viac mlieka ako cez deň.

Ako som si mliečko vybojovala 

    Štrajk začal kvôli zníženej produkcii mlieka a bolo ho čoraz menej, ako sa Adelka odmietala prisávať. Až som mala pocit úplne prázdnych prsníkov. Z prsníkov som ledva odsala 10ml. Bola som ochotná už vyskúšať čokoľvek, aby som sa opäť dostala na objem ako pred tým, resp. aby som dojčenie zachránila. Laktačná poradkyňa mi nasadila bylinky v kapsliach – Benedikt lekársky a Senovku grécku a to aj napriek tomu, že obyčajne najlepšie zaberajú v prvých dňoch po pôrode. Chcela som to aspoň vyskúšať, keďže som za každú cena chcela mliečko zachrániť. Očakávala som účinok na 2.-3. deň, no márne. Jediným výsledkom u mňa bol zapáchajúci pot korením. Zázrak nespravili ani babské recepty ako zasmažená vajíčková polievka, pitie melty či Vinea. Snažila som sa maximalizovať náš vzájomný kontakt, dokonca aj koža na kožu. Spravili sme si aj zopár „pelíškových“ dní. Stále som Adelke ponúkala hoci aj prázdne prsníky a aj každú hodinu som sa snažila odsať čo najviac. Samozrejme som ju dokrmovala Sunarom, keď chcela, ale za celý čas štrajkovania doposiaľ ho vypila najviac asi 200ml, ak vôbec to bolo toľko. Kúpila som si aj homeopatiká Ricinus communis, ale účinok taktiež nenastúpil. Ak si dobre pamätám, hlavné nakopnutie tvorby mlieka nastalo raz v noci, keď bola Adelka naozaj veľmi hladná a veľmi silno sala. Jedno jej potiahnutie som zacítila až ako pichnutie medzi lopatkami. No a ráno som mala naliate prsníky ako predtým. Homeopatiká Ricinus communis som vymenila za Ricinus homeokomplex a ten mi zabral lepšie (obsahuje viacero zložiek berúc do úvahy napr. aj psychické dôvody zníženia tvorby mlieka alebo z nedostatku tekutín a pod.). Užívam ho stále, keď mám pocit prázdnejších prsníkov. Kúpila som si aj Moringu olejodárnu v kapsliach, ale tú mám odloženú v zásuvke ako železnú rezervu (a dúfam, že to bola zbytočná investícia, aj keď to nebola lacná záležitosť).

Ako na mliekovody

    Odvtedy mi tvorba mlieka veľmi kolíše. Ako som na sebe odpozorovala, odsávanie nestimuluje tvorbu mlieka, ale vie ho iba dočasne udržať. Mne sa najviac osvedčilo na mliekotvorbu satie bábätka. Treba to skúšať hlavne v noci, kedy nie sú babätká veľmi pri zmysloch. Ak sa podarí prsníky veľmi nastimulovať, dôsledkom môže byť až upchatie mliekovodov. Príčin môže byť niekoľko: nedostatočné vyprázdnenie prsníka, nesprávne prisatie bábätka, príliš husté mlieko.

    Tento veľmi bolestivý stav som zažila niekoľkokrát. V mliekovode sa vytvorí malá zrazeninka mlieka o veľkosti asi zrnka piesku a znemožní prechod mlieka. Mne vtedy zvykla stvrdnúť celá asi štvrtina prsníka, ktorá bola čoraz bolestivejšia, ako sa nalievala mliekom a nevyprázdňovala. Niekedy to nemusí byť ani zrazeninka, ale dá sa povedať taká hustá smotanka, ktorá mliekovod upchá čiastočne. Vtedy mlieko síce vyteká, ale iba tenkým prúdom a prsník sa dôkladne nevyprázdni. Viem to už rozpoznať aj v úplnom začiatku, pretože bradavka pri dojčení bolí, akoby bábätko hrýzlo.

    Ako som sama zistila, mliekovod sa môže upchať buď niekde uprostred alebo pri vyústení v bradavke, čo je ten lepší prípad. Ak sa upchá uprostred, zvyčajne treba to miesto pred dojčením poriadne nahriať a rozmasírovať. Toto mne nikdy nepomohlo a zvyčajne to prešlo do 4 dní samé. Vtedy som si robila obklady zo surového nastrúhaného zemiaka (oblepila som ho mikroténovým sáčkom), ktorý naliate miesto trocha zmäkčil a uľavilo sa mi od bolesti. Treba však na to obetovať jedno tričko, pretože zemiak farbí na čierno a nedá sa vyprať. Ak sa mliekovod upchá pri vyústení, treba zaťať zuby a trochu sa naučiť „operovať“. Dezinfikovať ihlu (buď 10 min. v liehu alebo chvíľku v ohni) a zrazeninku vyšpárať. Miesto upchatia na bradavke je zvyčajne belšie oproti ostatným vyústeniam mliekovodov a stranovo súhlasí so stvrdnutou časťou prsníka. Pri stlačení v bradavke na tej strane bolestivo pichne. Niekedy stačí samotné stisnutie bradavky medzi palec a ukazovák (prípadne stlačiť a potiahnuť prsník smerom od dvorca k bradavke) a zrazeninka sama vystrelí von. Mne sa osvedčilo prestriedať odsávanie s vystískaním, keď nechcem použiť ihlu. Ihlou som riešila zrazeninky, ktoré boli hlbšie pod povrchom bradavky. Je to o dosť bolestivejšie, sem tam sprevádzané aj kvapkou krvi (ktorej, ako som sa dočítala, sa netreba báť, pretože ju bábätko vie stráviť). Avšak za tú úľavu to určite stojí. Počas odsávania po odopchatí vidno, že mlieko tečie z toho mliekovodu hrubým prúdom, keďže bol pod tlakom. Upchaté miesto aj po odopchaní ešte chvíľu bolí, pretože mliekovody boli roztiahnuté. Ako prevencia upchávania mliekovodov sa odporúča užívať sójový lecitín, ktorý mlieko riedi. Vyskúšala som, ale rapídne zlepšenie som nespozorovala. Avšak ťažko hodnotiť jeho účinok, kto vie, ako by to dopadlo bez neho.

   Čo sa týka prospievania, Adelka momentálne priberá cca 750g za mesiac (sme na začiatku 7. mesiaca). V poslednej dobe sa prisaje hneď, keď je už naozaj dosť hladná. To považujem za signál, že sa snáď situácia pomaly, ale isto zlepšuje. Ťažko sa verí tomu, že ako hovorí moja laktačná poradkyňa, každý štrajk raz skončí, pretože to už trvá tak dlho, že sa mi to zdá takmer nemožné. Sú dni horšie a lepšie a vtedy začínam vidieť svetielko na konci nášho tunela…

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Štrajk začal ustupovať, keď mala Adelka asi 15,5 mesiaca. Prvé náznaky  sa objavovali v aute a bola ochotná sa počas jazdy na chvíľočku prisať. Potom to pokračovalo v kúpeľni pri prebaľovaní, až sa tam raz kompletne nadojčila. Od vtedy (16 mes.) sa dojčí všade, pýta si mliečko, keď sa chce upokojiť, pritúliť, keď jej idú zúbky … Vždy mi to aj zaznakuje, že si prosí. Neverila som, ale skutočne to skončilo. A ja som z toho veľmi šťastná a musím povedať, že sa oplatilo za to zabojovať. Teraz si tie spoločné chvíle naozaj užívam(e). Je to super pocit.

 Ak sa Vám článok páčil, prihláste sa na odber nových článkov e-mailom, prípadne zdieľajte a like-ujte na Facebooku či Google+ …

12 thoughts on “Štrajk

 1. Dakujem za tento clanok, momentalne prechadzam podobnou situaciou, dcerka ma 3 mesiace, dojcime najma po leziacky, ale v nej sa mi tazko dosahuje spravne prisatie. V priecnej, kde je prisatie najlepsie, sa nechce dojcit vobec, len v polospanku. Dufam, ze to prekoname a nebudeme bojovat tak dlho, ako vy. Ako riesite situaciu, ked ste s dcerkou niekde vonku, je hladna, a neda sa tam dojcit po leziacky?

  1. Dobry den Tatiana, mate uplnu pravdu s tym prisatim po leziacky. Aj napriek tomu, ze je vtedy v polospanku, nedari sa mi napolohovat ju pred prisatim tak, aby samotne prisatie bolo dokonale. Z toho pramenilo u mna aj upchavanie mliekovodov v jednom z prsnikov (druhy sa nejak prisposobil bez problemov). Adelka ma momentlane 10,5 mesiaca, dojcim ju cez den 3-4x, vzdy pred spanim. Nastastie mava 3 denne spanky, kedze vstava velmi skoro o 5:30. Medzi spankami ju prikrmujem normalnym jedlom a v tom case si planujem aj prechadzky. Cely nas denny rezim sa prisposobil Adelkinmu strajku, tj. ziadne dlhe vylety nepripadaju u nas do uvahy, pripadne dlhsie cestovanie (v kociku nezaspi, pretoze ju vsetko zaujima a v autosedacke zaspi naozaj iba vynimocne). Za kazde jedno dojcenie som stale vdacna a velmi nerada si mlieko odsavam (odsate vacsinou ani nechce).
   Chapem Vasu situaciu, ked ma dcerka iba 3 mesiace a dojcenie vyzaduje castejsie (ale zasa aj castejsie spinkava). Ja som v tych prvych mesiacoch naozaj iba na hodinku max. na dve mohla ist s nou von. Teraz je to uz lepsie, kedze ju docim cca kazde 4 hodiny a spapa aj prikrmy. No strajk stale pretrvava. Zvykla som si, prijala som to a snazim sa nestresovat seba ani ju. Stale verim, ze sa to zlepsi. Naposledy v aute bol uz naznak, ze by sa aj chcela prisat sediac na mne, ale hned sa odtiahla. To povazujem za pokrok 🙂
   Budem Vam velmi drzat palce, aby sa to nezhorsilo, aby ste si nasli svoj system ako na to. Ak mozem poradit, kontaktujte laktacnu poradkynu vo Vasom okoli, bude Vam psychickou podporou. Stale tvrdim, ze kto toto nezazil, nepochopi, ako matka trpi. Budem rada, ak sa po case opat ozvete a napisete, ako sa Vam dari. Ak by ste mali dalsie otazky, rada zodpoviem bud tu v komentaroch alebo na [email protected]. Prajem vsetko dobre! Lenka

 2. Ach Lenka,ráno som natrafila na tvoj blog a aj tento príspevok :). Je sranda ze dojcenecky štrajk u nas vypukol narovnako,ale môj Kubko mal iba 2mesiace. To co som zažila,bolo pre mna peklo,najmä ten prvy tyzden ked to zacalo som preplakala cely. Zacalo sa to pravdepodobne tym,ze sme kubka zobrali na oslavu 60tky príbuzného,cely cas skoro prespal,ale potom sa prebudil a asi toho naňho bolo vela-hudba,svetla,ľudia a vtedy sa mi prvýkrát rozplakal pri kojeni a odmietol ma. Samozrejme sme sa zbalili a išli domov,verila som ze uz bude dobre,lebo sa upokojil a zaspal. Na druhy den vsak plač a odmietanie pokračovalo. Bola som zúfalá,bol este malicky velmi som sa bala ,ze trpi hladom. Tiez sim volala svojej laktacnej a zacala som zistovat info co to moze byt. Začali sme sa kojit na fit lopte, alebo som sa s nim musela prechadzat a tak kojit,spravili sme si tyzden iba pre seba,spoločne lezanie,mojkanie,kúpanie,žiadne vzruchy,žiadne navstevy alebo prechádzky,neustále som striehla aby som ho nakojila v polospanku a postupne sa to zcalo upokojovat asi po mesiaci. Uz stacilo začať ho kojit počas prechadzania,na fit lopte alebo v manduci a postpne mi dovolil si s nim ľahnúť a tak dokončiť kojenie. Tiez sme dovtedy kojili priečne alebo najradsej vertikálne,ale od strajku kojime uz iba poležiačky. Ked sme teraz vonku alebo na navsteve tak akceptuje aj ked kojime posediacky,ale neni to uplne ono :). Jediné co ma drzalo vtedy nad vodou,ze som chodila kazdy tyzden k dr.ci pribera a priberal krásne. Najťažšie bolo asi vydrzat a nedať mu umelé mliecko,tu sa musim poďakovať mjmu priateľovi a laktacnej,kt.mi dali silu vydržať a teraz vidim,ze to bolo najlepsie rozhodnutie,myslím ze vdaka tomu este kojime. 🙂 Bolo to velmi velmi ťažké obdobie pre mna,ale teraz viem ze ma aj velmi posilnilo!
  Tesim sa ze som nasla tvoj blog,myslím ze nas zaujimaju rovnaké veci,ale ja som trosku pozadu a zacinam sa len teraz o to hlbšie zaujímať. Kubko ma 6,5mesiaca a tak uz by bolo načase s niecim zacat :). Želám krásny den este a idem sa vrhnúť do čítania 🙂

  1. Ahoj, velmi ti dakujem za tento tvoj pribeh. Pribehy s dobrym koncom mi davaju silu, ze snad aj u nas to raz skonci. Aj ja som sa naplakala, ale stres mliecku neprospieval, bolo treba to prijat. Momentalne strajk pretrvava, no su okamihy napr. pri kupani alebo ked sa hrame, ze sa mi hrabe do vystrihu a pricucne sa na sekundicku 🙂 Z toho mam vzdy velku radost. Je to pre mna velky krok vpred. Mozno, ked bol tvoj syncek este mensi ako nasa, dalo sa to lahsie vratit do kolaji. Adelka odmietala akekolvek dojcenie, ci uz v pohybe, na fitloplte, vo vani a pod.. Dojcim ju iba pred spanim, stala sa z toho rutina, takze uz sa nebrani, lebo vie, ze pojde spinkat.
   Nuz, beriem to ako dan za hodnotu materskeho mliecka a vydrzat sa urcite oplati 🙂

 3. Ahoj, blahozelam k uspesnemu prekonaniu strajku 🙂 prosimta kde si kupila Ricinus homeokomplex? v lekarni ponukaju iba ricinus comunis … Vdaka za radu

 4. No akoby som čítala o sebe, štrajk u nás trvá už pol roka, a dokonca kolíše s mojím menstruacnym cyklom. Úplne som z toho vyčerpaná stale riešim dostatok a nedostatok mlieka. Síce upchaté mliekovody nemávam, ale mám ekzém na oboch bradavkách. Dúfam že sa aj ja raz dočkám že si mala vypýta prsník…

  1. Drzim Vam velmi palce, viem, cim si prechadzate 🙁 Aj ked to tak mozno teraz nevyzera, urcite sa to zlepsi. Ak by som si teraz mala znovu pomoct, vyhladavala by som ine nestereotypne situacie. Myslela som si, ze rutina doma nam prospeje a viem, co na nu plati. Napr. som sa bala aj cestovania 5h v aute, ale nakoniec sme s Adelkou vzadu spolu lezali a bola ochotna sa prisat… Prajem vela vela trpezlivosti a pozitivneho myslenia ?

 5. Dobry den, Lenka,ake objemy MM ste bola schopna odlyzickovat? Mala ma 8 tyzdnov a strajkuje uz tri, flasu nechce, prsnik dtto, je to na prasky, najma ked mam este jedno dieta
  .

  1. Dobrý deň,
   ja som si odsávala v 2-3 hodinových intervaloch mlieko (niekedy častejšie), aby sa mi zvýšila tvorba. Malá však odsaté nechcela, bol zázrak ak som do nej dostala 2 lyžičky. Dojčila sa iba v polospánku, keď o sebe veľmi nevedela. Napriek tomu všetkému bola cca do 1 roku takmer výlučne iba na mojom mlieku a priberala v norme. Držím Vám veľmi päste, viem, čím si prechádzate…

   1. Dobre ráno,moj syn ma 13mesiacov,dojcila som na poziadanie,momentálne ked mu prsnik ponúknem pohryzie ma alebo sa otaca a place,spinka cez den 2x,vzdy zaspi v nosici a potom sa mi ho niekedy podari trosku nadojcit v polospanku.V noci raz,niekedy sa postasti aj2x.Neviem vsak ci si mlieko odsavat,ked max si viem rucne odstriekat asi 10ml a to ho syn aj tak odmieta.Davat cez den len prikrm?

    1. Dobrý deň Janka,
     je mi ľúto, že váš malý štrajkuje 🙁 Najlepšie by vám asi poradila laktačná poradkyňa. Záleží aj na Vás, do kedy chcete dojčiť, ako ste v tejto veci vy nastavená. Môžem Vám iba povedať, ako som to robila ja: Snažila som sa ju nakojiť pri každej príležitosti, dalo sa iba v polospánku. Ako si to pamätám, príkrmy veľmi ani nechcela, tak som bola dosť vystresovaná, aby jej niečo nechýbalo a aby nebola hladná. Bolo to veľmi psychicky náročné ústáť to. Odsaté tiež nechcela vôbec. Vždy, keď sa dalo, som si mlieko odsávala, aby som podporila tvorbu. Lebo jeden z dôvodov štrajku je aj ten, že mlieka ubudne a dieťaťu to vadí. Ak môžete, zakamuflujte odsaté mliečko do príkrmov. Viac asi neporadím 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.